Wśród klientów studio tatuażu 7 Sins Tattoo rosnącym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się wzory plemienne nawiązujące do obyczajów oraz wierzeń dawnych kultur. Jednym z nich są tatuaże indiańskie. Czym wyróżnia się ta stylistyka? Na naszym blogu postanowiliśmy przybliżyć jej założenia klientom i czytelnikom. Wyjaśniamy, jakie znaczenia dawniej miały tego typu ozdoby i jak są odczytywane obecnie. Przedstawiamy również najpopularniejsze motywy. Zapraszamy do lektury.

Tatuaże Indian – jakie były?

Powracające do łask tatuaże indiańskie wywodzą się z kultury rdzennych mieszkańców Ameryki, którzy słynęli z wielu charakterystycznych obrzędów. Jednym z nich było zdobienie ciała, na które decydowali się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Tradycyjne malunki Indianie wykonywali za pomocą zaostrzonych kamieni lub kości. Tusze pozyskiwano z sadzy bądź różnych gatunków roślin. Poszczególne plemiona posiadały własne wzory, które miały stanowić ich znak rozpoznawczy.

Jakie znaczenie ma tatuaż indiański?

Popularne tatuaże indiańskie to nie tylko swoista wizytówka oznaczająca przynależność do plemienia. Odnosiły się one również do sfery mistycznej, która była bardzo ważna dla rdzennych Indian. Wykonanie rysunku tradycyjnymi metodami wiązało się z dużym bólem, dlatego tatuaż był symbolem ogromnej siły i hartu ducha. Bardzo często wykorzystywane były motywy ptaków i zwierząt. Poszczególne gatunki kojarzone były z konkretnymi cechami charakteru.

Wykonanie wzoru uznawano również za rytuał, który był swoistym przejściem z okresu dzieciństwa do dorosłości. Specjalne względy otrzymywali najbardziej waleczni i odważni wojownicy. U nich tatuaże były uhonorowaniem zasług w boju. Możliwość wykonania konkretnych wzorów uznawano za nagrodę, która podkreślała ważne miejsce takiej osoby w hierarchii całej społeczności.

Jak odczytywane są tatuaże indiańskie obecnie?

Współcześnie tatuaże indiańskie są odczytywane na wiele różnych sposobów. Potomkowie rdzennych mieszkańców Ameryki często decydują się na konkretne motywy, aby podkreślić swoją przynależność. Dla nich malowidło jest znakiem pamięci o pochodzeniu i swoistym hołdem składanym przodkom.

Inni czerpią z bogatej symboliki tej nacji lub decydują się na takie wzory ze względu na ich bogate wzornictwo i piękną estetykę, która pozwala podkreślić swój indywidualny styl.

znaczenie tatuażu indiańskiegoJakie są najpopularniejsze wzory indiańskich tatuaży?

Nasze studio dość często wykonuje tatuaże plemienne inspirowane kulturą Indian. Wśród najpopularniejszych motywów indiańskich pojawiają się:

  • łapacze snów – mają głęboko mistyczne odniesienie do świata duchów, które przychodzą podczas snu. Celem takiej ozdoby było „wyłapanie” koszmarów i sprowadzenie do właściciela jedynie dobrych snów. Jest to uniwersalny znak ochronny znany także z innych kultur,
  • orzeł – ten majestatyczny ptak krążący wysoko po niebie wśród wielu plemion był uznawany za posłańca bóstw obserwującego wydarzenia na Ziemi. Symbolizował również siłę, odwagę oraz ogromną moc natury, którą można zaobserwować podczas burzy,
  • wilk – jest to zwierzę o bardzo złożonej naturze, dlatego tatuaż z jego wizerunkiem można odczytywać na różne sposoby. Wkomponowany jako część totemu oznaczał przywództwo, odwagę i lojalność wobec członków własnego plemienia. Mógł jednak symbolizować również zbliżające się niebezpieczeństwo i zniszczenie,
  • niedźwiedź – ten ogromny przedstawiciele amerykańskiej fauny budził duży respekt, dlatego jego szkic często pojawiał się na ciele silnych i nieustraszonych wojowników. Z drugiej jednak strony, pokazywał ogromny gniew i niszczycielskie zapędy.

Wśród wzorów pojawia się również postać samego Indianina (twarz ustawiona frontalnie lub profilem, stojący wojownik, człowiek jadący na koniu lub polujący). Najczęściej rdzenni mieszkańcy Ameryki malowani są w pióropuszach i z tradycyjnie pomalowanymi twarzami. Taki tatuaż w stylu indiańskim doskonale wygląda w wersji realistycznej i naniesiony na dużą powierzchnię (np. plecy czy przedramię).

Marzy Ci się indiański tatuaż? Umów się na wizytę do 7 Sins Tattoo!

Chcesz wykonać imponujący indiański tatuaż, który łączy bogatą symbolikę z pięknym wzornictwem przyciągającym spojrzenia? Odwiedź studio 7 Sins Tattoo i skorzystaj z fachowej usługi. Nasz artysta pomoże Ci dobrać idealne miejsce, wzór oraz kolorystykę, dzięki którym ozdoba perfekcyjnie podkreśli Twój charakter. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu – objaśnimy Ci wszelkie kwestie i wspólnie ustalimy termin wizyty.