Zrobiłeś cover tatuażu? Zakrycie jednego wzoru innym często jest jedynym rozwiązaniem na pozbycie się niechcianych inicjałów czy spontanicznie wykonanej grafiki, która nie współgra z aktualnym wizerunkiem. Jak jednak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja coveru? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, rozwiej swoje wątpliwości i skorzystaj z usług utalentowanego artysty z naszego studio, który ma duże doświadczenie w różnych technikach.

Różnice między coverem a tradycyjnym tatuażem

Tradycyjny tatuaż to technika polegająca na wprowadzeniu barwnika pod naskórek (do warstwy skóry właściwej). W ten sposób można uzyskać trwałe malunki, które nie ścierają się podczas mycia oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych i ciekawie zdobią ciało. Cover tatuażu to zabieg polegający na przykryciu niechcianego wzoru innym.

Popularny cover up daje możliwość modyfikacji istniejącego tatuażu. W wersji całkowitej stary obraz pokrywa się nowym. Można również jedynie go wzbogacić przez dodawanie linii, cieniowania i kolorów czy zastosować technikę blackwork (całość wypełnia się czarnym tuszem – tak uzyskane dzieło można wkomponować w większy projekt).

Jak powinny wyglądać pierwsze dni pielęgnacji po zrobieniu coveru?

Wykonanie cover up polega na dokładnie na tym samym, co przykrywanego nim tatuażu. Oznacza to, że barwnik jest wprowadzany pod skórę, która jest uszkadzana, a sam zabieg stanowi ingerencję w jej ciągłość. W efekcie powstaje żywa rana, dlatego konieczne jest zachowanie sterylnej higieny i ostrożności, aby mogła się zagoić. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia, które opóźni cały proces i wiążę się z nieprzyjemnymi objawami (pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk).

Prawidłowa pielęgnacja coveru wymaga wytrwałości i delikatnego traktowania. Świeżą ranę trzeba regularnie oczyszczać (odpowiednim żelem lub mydłem antyalergicznym) i bardzo dokładnie osuszać papierowym ręcznikiem. Studio tatuażu nakłada opatrunek – obecnie często wykorzystuje się tzw. sztuczną skórę. Należy ją zdjąć po około 24-48 godzinach. Wtedy ważne jest przemycie coveru i nałożenie specjalnego kremu lub maści, które nawilżą delikatny naskórek. Wszystkie gojące się tatuaże myje się letnią wodą (nie może być gorąca) minimum kilka razy dziennie. W pierwszych tygodniach warto również bardzo często zmieniać pościel (z rany może wyciekać osocze) i uważać na podrażnienia mechaniczne.

Jak wygląda proces gojenia się coveru?

Proces gojenia się coveru wygląda tak, jak każdego innego tatuażu:

  • pierwszy etap – żywa rana, gdy skóra jest bardzo wrażliwa, zaczerwieniona i podrażniona. W pierwszych tygodniach należy zachować szczególne środki ostrożności, aby nie podrażnić miejsca np. ubraniem,
  • drugi etap – skóra zaczyna swędzieć i łuszczyć się. Wtedy najważniejsze jest nawilżanie i zrezygnowanie z drapania (ulgę przyniosą chłodne okłady),
  • trzeci etap – skóra powoli kończy się goić. Warto jednak nadal ją nawilżać i unikać ekspozycji na promienie UV.

tatuaz-coverJak powinna wyglądać pielęgnacja coveru po wygojeniu się skóry?

Gdy chcesz, aby Twój nowy tatuaż długo zachował intensywne kolory i estetycznie się prezentował, potrzebna jest pielęgnacja coveru także po jego wygojeniu. Naskórek mający tendencję do wysuszania może zacząć się łuszczyć, co wpłynie także na wygląd ozdoby. Do codziennej higieny warto stosować specjalne mydło lub żel do tatuażu, które oczyszczają skórę i delikatnie ją nawilżają. W sprzedaży znajdziesz również dedykowane olejki i masła, które zmiękczają naskórek, natłuszczają go i regenerują. Latem chroń rysunek przed bezpośrednim działaniem intensywnych promieni słonecznych (zastosuj krem do opalania z wysokim filtrem).

Zastanawiasz się nad zrobieniem coveru? Wybierz doświadczonego tatuażystę

Chcesz zrobić cover tatuażu? Przykrycie niechcianej ozdoby na ciele wymaga dużej wyobraźni i talentu, dlatego wybierz doświadczonego tatuażystę, który dobrze poradzi sobie z takim zadaniem. Poznaj prace Alex Pixel z naszego studio i wspólnie z utalentowanym artystą stwórz całkowicie nowy projekt na miejscu starego.

Odwiedź 7 Sins Tattoo i zyskaj nowy tatuaż!

Profesjonalne studio tatuażu 7 Sins Tattoo zaprasza wszystkich, którzy są niezadowoleni ze swojej dziary i chcą ją zmodyfikować. Dokładnie ocenimy obraz i wspólnie z Tobą poszukamy rozwiązań. Doradzimy Ci najlepszy cover up, który nie tylko rozwiąże problem niechcianego wzoru, ale i stanie się ciekawym detalem idealnie dopasowanym do Twojego charakteru i wizerunku. Nasz tatuator objaśni Ci również, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja tuż po zabiegu i w późniejszym czasie.