Masz na ciele tatuaż, który nie do końca harmonizuje z Twoim wizerunkiem, stylem życia i aktualnymi poglądami? Łatwo ulec wpływowi chwili lub modzie i zrobić rysunek, który z czasem, zamiast zdobić, zaczyna przeszkadzać. Co w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest cover up, który zakryje niechciany wzór. Dzisiaj na blogu naszego studio tatuażu przybliżamy właśnie tę technikę. Dowiedz się, co to jest, jak się wykonuje projekt i czy każdą dziarę rzeczywiście da się przykryć w ten sposób.

Czym jest cover up?

Terminem cover up określa się zastępowanie jednego rysunku na skórze innym. Tego typu tatuaże pozwalają zakryć projekt, który z jakiegoś powodu się nam już nie podoba. Wprawdzie obecnie dostępny jest zabieg laserowego usuwania tatuażu, ale rzadko jest on w 100% skuteczny. Wszystko zależy od użytych pigmentów, ich kolorystyki oraz wielkości wzoru. Czasami, nawet po wielokrotnych powtórzeniach, widoczny jest ślad. Laser może również niszczyć skórę, a nawet pozostawić widoczne blizny. Warto jednak wiedzieć, że jego światło jest w stanie na tyle rozjaśnić kłopotliwą dziarę, aby w jej miejscu można było wykonać delikatniejsze dzieło.

Artyści metodę cover up często polecają osobom, które borykają się z niemodnym motywem lub przypadkowym wzorem wykonanym pod wpływem spontanicznej decyzji. Technika często wykorzystywana jest przez ludzi, którzy wytatuowali sobie w mocno widocznym miejscu np. inicjały bądź imię ukochanej osoby.

Czy każdy tatuaż można zakryć cover upem?

Niestety nie wszystkie tatuaże da się zastąpić poprzez wykonanie nowego obrazu. Cover up nie zawsze sprawdzi się dla dziar mocno cieniowanych czy wykonanych bardzo wyrazistymi pigmentami, ponieważ ich pozostałości mogą prześwitywać. W takim przypadku ratunkiem bywa przeróbka. Artysta wspólnie z klientem może przygotować projekt, który pozwoli zmodyfikować pierwotny motyw.

tatuazJak się wykonuje cover up?

Technika ta polega na zrobieniu nowego tatuażu na miejscu starego. Najlepszy efekt uzyskuje się przy jasnych rysunkach oraz wzorach, które przez lata wyblakły. Czasami tatuator może zalecić sesję laserowego rozjaśniania, która pozwala pozbyć się mocnych barw. Cover up wymaga przykrycia pierwotnego tuszu nowym pigmentem, dlatego prace najszybciej przebiegają przy wykorzystaniu czerni i niebieskiego oraz chłodnych odcieni. Trudno byłoby przykryć brąz, czerń lub granat żółtym czy różowym pigmentem.

Nowe projekty muszą być naprawdę przemyślane i dobrze zaplanowane, aby dały radę ukryć istniejący tatuaż. W studio 7 Sins Tattoo pracują osoby specjalizujące się w coverach w ciemnych, czarnych tonach oraz w kolorach (tutaj bardzo ważne jest doświadczenie artysty oraz barwy i układ w pierwotnym dziele).

Do wyboru pozostają 4 sposoby:

  • całkowity cover up – tatuażysta tworzy zupełnie nowy rysunek w miejscu starego,
  • blast over – stary tatuaż wprawdzie jest przykrywany, ale nadal przebija spod nowego obrazka,
  • wzbogacenie istniejącego malowidła – poprzez kolory, linie, cieniowania czy dodatkowe elementy można poprawić wyblakły lub zniszczony motyw bądź nadać mu innego przesłania,
  • blackwork – wzór wypełnia się w całości czarnym kolorem. W branży rozwiązanie to często traktowane jest jako „ostateczna ostateczność” pozwalająca ukryć bądź zmodyfikować niechcianą ozdobę. Odrobina kreatywności pozwala czarny tusz sprytnie wkomponować w większą pracę.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

W sieci można znaleźć poradniki i filmiki pokazujące, że da się poprawiać tatuaże tuszem w kolorze skóry. Jest to jednak fałsz, który nie ma pokrycia w rzeczywistości – w ten sposób nie można dokonać estetycznych przykryć. Warto również wiedzieć, że cover up najczęściej jest większy od pierwotnego projektu (minimum 1,5 – 2 razy).

Dowiedz się więcej w 7 Sins Tattoo!

Chcesz pozbyć się dziary, która już Ci się nie podoba lub wywołuje przykre wspomnienia? Zapraszamy do studio tatuażu 7 Sins Tattoo na konsultację. Odwiedź osobiście nasz oddział w Poznaniu, Zielonej Górze lub Żaganiu. Doświadczony artysta przyjrzy się Twojemu rysunkowi, oceni stan skóry oraz wystąpienie blizn po poprzednim zabiegu i użyte wówczas barwy. Na tej podstawie zdecyduje, jak wykonać cover up oraz objaśni Ci, jakie efekty będzie się dało uzyskać.