Chociaż wydaje się, że to sam proces robienia tatuażu jest najważniejszy, to tak naprawdę jego prawidłowe zagojenie decyduje o ostatecznym efekcie. Podobnie jak w przypadku każdej inwazyjnej metody dekoracji ciała, „wydziarana” skóra potrzebuje czasu na regenerację po zabiegu. Okres ten różni się nieco w zależności od rodzaju rysunku i wynosi od 2 do nawet 5 tygodni, ale poszczególne etapy gojenia przebiegają podobnie. Sprawdź, jak powinna wyglądać skóra w kolejnych dniach po tatuowaniu i na co zwracać uwagę podczas jej pielęgnacji.

Skóra zaraz po tatuowaniu

To oczywiste, że wbicie ostrego przedmiotu w skórę powoduje skaleczenie. Z tatuowaniem jest podobnie – wkłuwając igłę w tkankę, doprowadza się do jej uszkodzenia, a z medycznego punktu widzenia, powstania otwartej rany. Największym zagrożeniem dla klienta jest wdanie się zakażenia na nieosłoniętą część skóry. Dlatego po wykonaniu tatuażu należy postępować podobnie jak w przypadku udzielenia pierwszej pomocy po skaleczeniu. Już w studio profesjonalista oczyści i zdezynfekuje ranę oraz odpowiednio zabezpieczy folią. Po ok. 3 godzinach możesz odsłonić skórę i samodzielnie przemyć letnią wodą z dodatkiem mydła. Pamiętaj o jej dokładnym wysuszeniu, nie podrażniając przy tym wrażliwej tkanki, oraz zastosowaniu odpowiedniego kremu łagodzącego.

1 faza gojenia się tatuażu

Pierwszy etap gojenia obejmuje mniej więcej pięć pierwszych dni od opuszczenia studia tatuażu. W tym czasie zauważysz, że Twoje ciało będzie próbowało się bronić przed obcą substancją w postaci pigmentu. Na skórze wystąpi zaczerwienienie i opuchlizna, a z rany zaczną sączyć się niewielkie ilości osocza, krwi i pigmentu, które staraj się regularnie oczyszczać. Spokojnie, taka reakcja jest zupełnie normalna. Nie panikuj również, gdy poczujesz się osłabiony i pojawi się gorączka. Jest to tylko odpowiedź organizmu na potencjalnie niebezpieczną dla niego sytuację. Twój układ odpornościowy nie wie, że przyczyną tego jest intencjonalne „dziaranie”. Sam tatuaż w tej fazie jest najbardziej wyrazisty i jaskrawy – zmieni się to w kolejnych etapach.

2 faza gojenia się tatuażu

W tym czasie rozpoczyna się właściwa regeneracja skóry, która trwa od jednego do dwóch tygodni. Obrzęk ustępuje, lecz pojawia się nowy dyskomfort – swędzenie. Właśnie w ten sposób daje o sobie znać proces odbudowy naskórka. Unikaj drapania się w miejscu tatuażu, ponieważ możesz uszkodzić rysunek, a nawet doprowadzić do zakażenia (skóra nie jest jeszcze zagojona). Jak przetrwać ten czas? Regularnie stosuj kremy nawilżające, a w sytuacjach nie do zniesienia, rób chłodne kompresy z lodu.

3 faza gojenia się tatuażu

Ten etap zajmie dobre kilkanaście dni lub niekiedy ponad miesiąc. Skóra regeneruje się, co objawia się intensywnym łuszczeniem się oraz powstawaniem strupów. Niezbędne jest teraz wzmożone nawilżenie. W tym celu stosuj kremy i masła na bazie olejów – zatrzymują one wodę i zapobiegają wysuszeniu. Wybieraj dedykowane produkty lub szukaj maści na podrażnioną skórę z witaminą A dostępne w aptece. W razie wątpliwości zasięgnij rady profesjonalnego tatuażysty.

4 faza gojenia się tatuażu

To ostatni etap regeneracji po tatuowaniu. Rozpoznasz go po normalizującej się skórze, na której znikają strupy. Wciąż może występować łuszczenie – nie jest to nic złego, a wręcz przeciwnie, oznacza, że naskórek jest w odbudowie. W tej fazie tatuaż zyskuje swój ostateczny wygląd. Chociaż skóra może wyglądać na w pełni zagojoną, nie rezygnuj z odpowiedniej pielęgnacji: oczyszczaj łagodnymi środkami, dokładnie wysuszaj i stosuj nawilżające preparaty.

Zakończenie

Jeżeli zdecydowałeś się na wykonanie tatuażu, musisz wiedzieć, że oprócz dyskomfortowego zabiegu czeka Cię jeszcze proces regeneracji. Okres ten może wydawać się czasochłonny – każdy przecież chciałby pochwalić się nowym rysunkiem zaraz po jego wykonaniu – jest jednak niezbędny do prawidłowego zagojenia. Teraz gdy wiesz już, jak wyglądają poszczególny fazy po tatuowaniu, mamy nadzieję, że pielęgnacja skóry będzie dużo łatwiejsza. W razie wszelkich pytań dotyczących procesu „dziarania” zapraszamy do naszego studia tatuażu w Poznaniu. Czekamy na Ciebie na Wildzie.