Jakie są etapy gojenia tatuażu? Podpowiadamy!

Rosnąca popularność zdobienia ciała sprawia, że coraz więcej osób decyduje się wykonać trwały wzór na swojej skórze. Należysz do tego grona i zbierasz kompleksowe informacje przed odwiedzeniem salonu? A może już skorzystałeś z usługi, ale obawiasz się, że coś poszło nie tak, ponieważ pojawiło się zaczerwienienie, obrzęk lub swędzenie? Jak wygląda prawidłowe gojenie się tatuażu? Przedstawiamy etapy, przez które musisz przejść, aby rysunek zyskał swój ostatecznych kształt i wygląd. Przeczytaj, zastosuj odpowiednią pielęgnację i ciesz się wymarzonym efektem.

Ile trwa proces gojenia tatuażu?

Wielu klientów naszego studio pyta, jak długo trwa gojenie się tatuażu. Trudno jednak udzielić precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji oraz wielu czynników zewnętrznych. Każdy z nas kiedyś w życiu się skaleczył. Nietrudno zauważyć, że odbudowa naskórka nie u wszystkich przebiega wtedy w tym samym tempie. Duże znaczenie ma kondycja skóry i naturalnego układu odpornościowego, który odpowiada za jej regenerację.

Podobnie wygląda sytuacja ze świeżymi tatuażami, które również są ingerencją w ciało. Na czas gojenia wpływa m.in. wielkość dziary. Mały wzór może już całkowicie zabliźnić się w około 2-3 tygodnie. Przy większym malunku potrzeba cierpliwości, ponieważ rysunek może potrzebować około 4-5 tygodni, aby zyskać swoją ostateczną formę. W kolejnych etapach skóra naszpikowana tuszem zmienia się i odzyskuje kondycję, dlatego u poszczególnych osób proces ten może nieco się różnić.

Pierwszy etap – tatuaż jako stan zapalny

Warto pamiętać, że świeże tatuaże to w początkowej fazie tak naprawdę kontrolowane uszkodzenie skóry. Wprowadzenie barwników pod skórę wymaga przecież nakłuć igłą, dlatego dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Twój organizm potraktuje kolorowy pigment jako ciało obce, co wywołuje stan zapalny. Przeciętnie trwa on przez około 5 dni i towarzyszy mu opuchlizna.

Tatuażysta, po wykonaniu rysunku, obmyje go i zdezynfekuje oraz owinie folią. Później musisz już sam zadbać o dalsze kroki. Na tym etapie gojenia się tatuażu postępuj z nim podobnie jak ze skaleczeniami. Ważne, aby do rany nie przedostały się zanieczyszczenia i bakterie. Po zdjęciu opatrunku możesz dostrzec nie tylko opuchnięcie, ale i siniaki. Ten stan jest normalny i nie musisz się go obawiać.

Dbaj o regularne przemywanie obolałego miejsca delikatnym mydłem (lub specjalnym żelem hipoalergicznym) i usuwanie pojawiających się płynów (osocze, krew, resztki pigmentu). Oczyszczony obszar smaruj kremem nawilżającym do tatuażu, który przyspieszy proces gojenia, a następnie wykonuj opatrunek (ze świeżej folii ochronnej).

tatuazDrugi etap – regeneracja

Regeneracja najczęściej trwa od 7 do 14 dni. Jest to czas, gdy Twój organizm będzie odbudowywać naruszony naskórek. Procesowi temu zwykle towarzyszy uporczywe swędzenie. Pamiętaj jednak, aby nie drapać tatuażu, ponieważ w ten sposób opóźnisz gojenie. Dodatkowo możesz zdrapać tusz i zniszczyć dzieło.

Trzeci etap – łuszczenie

Uszkodzony naskórek rogowacieje i się łuszczy, a na jego miejscu pojawia się nowa warstwa elastycznej skóry. Nie zdrapuj tworzących się strupków, ale czekaj, aż samoistnie odpadną. Etap bliznowacenia jest dość długi. Gojenie się tatuażu zajmującego np. całe łopatki czy uda może trwać nawet do… 6 miesięcy. Są to jednak skrajne przypadki dla największych projektów.

Czwarty etap – całkowite gojenie

Jest to już ostatnia faza, która prowadzi do całkowitej regeneracji uszkodzonych tkanek, złuszczenia się naskórka i odbudowy nowej warstwy zdrowej skóry. W przypadku mniejszych dziar cały przebieg powinien zakończyć się po około 4 – 5 tygodniach.

Po czym poznasz,że gojenie tatuażu już się zakończyło? Znikną strupki i ślady po igle, skóra stanie się elastyczna i gładka w dotyku. Ostatecznego wyglądu nabiorą także kolory – staną się wyraziste i realistyczne.

Chcesz wiedzieć więcej? Zgłoś się do 7 Sins Tattoo!

Już wiesz, jak dbać o świeże tatuaże i jak przebiegają poszczególne etapy ich gojenia? A może masz wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu. W studio 7 Sins Tattoo pracują artyści, którzy mają bogate doświadczenie i rozbudowane portfolio w wykonywaniu rysunków w wielu różnych stylach. Chętnie pomożemy Ci nie tylko zaprojektować malowidło dopasowane do Twojego stylu oraz wizerunku, ale i podzielimy się fachową wiedzą dotyczącą pielęgnacji.