Chcesz zrobić sobie swój pierwszy w życiu kolczyk? A może marzy Ci się kolejna ozdoba uszu, nosa, ust, brwi lub zupełnie innego miejsca, która podkreśli Twój wizerunek i doda mu odrobinę zadziorności? Profesjonalne studio tatuażu i piercingu wykona bezpieczny zabieg. Bardzo ważne jest jednak także przestrzeganie obowiązujących zaleceń. Jak dbać o świeże przekłucie? Przeczytaj i poznaj ogólne wskazówki, które ułatwią Ci prawidłową pielęgnację i będą sprzyjać szybkiemu gojeniu się rany.

 

Dlaczego higiena miejsca po przekłuciu jest ważna?

Gdy wybierzesz sprawdzone oraz profesjonalne studio tatuażu i piercingu masz gwarancję, że zabieg wykona doświadczony specjalista, którzy użyje idealnie sterylnych narzędzi i zachowa wszystkie obowiązujące procedury. Pamiętaj jednak, że świeże przekłucie zawsze jest ingerencją w Twoje ciało, dlatego musisz zachować bardzo wysoki poziom higieny, aby rana prawidłowo się goiła. Nie możesz dopuścić do jej zabrudzenia czy obtarć skóry. Nie tylko utrudnią one gojenie, ale i mogą doprowadzić do stanu zapalnego, a w skrajnych przypadkach nawet do niebezpiecznych zakażeń.

Czego używać do mycia świeżego przekłucia?

Najważniejsze jest zachowanie ogólnej higieny. Miejsce przekłucia musisz regularnie przemywać. Do jego higieny możesz wykorzystać produkty dostępne w aptekach oraz dobrych drogeriach:

  • sól fizjologiczną,
  • wodę izotoniczną (wodę morską),
  • szare mydło,
  • srebro koloidalne – wyjątkiem są osoby uczulone na srebro, które muszą zrezygnować z tego preparatu.

Jak prawidłowo myć świeże przekłucie?

Niezagojone przekłucie należy traktować bardzo ostrożnie, dlatego przed jego dotknięciem dokładnie umyj ręce. Do rozmoczenia zaschniętej wydzieliny, wykorzystaj sól fizjologiczną. Nasącz nią patyczek lub wacik i oczyść okolice kolczyka z limfy/osocza. Rankę przemyj srebrem koloidalnym lub wodą morską, a następnie dokładnie osusz jednorazowym ręcznikiem papierowym.

Do przemywania piercingu dobrze sprawdza się również szare mydło. Wtedy delikatnie obmyj całą okolicę mydłem z wodą, ale pamiętaj, aby nie pozostawiać go na skórze dłużej niż 30 sekund. Następnie szybko i dokładnie spłucz wodą i osusz ręcznikiem papierowym.

Na świeży kolczyk nie stosuj wody utlenionej, spirytusu, octeniseptu, tribioticu lub innych maści zawierających antybiotyk.

przeklucieSkutki przekłucia – co powinno Cię zaniepokoić?

Pamiętaj, że każde przekłucie może goić się nieco inaczej. Wiele zależy od Twojego organizmu. Najczęściej w początkowej fazie gojenia się rany pojawia się drobna opuchlizna, wydziela się limfa i osocze. Miejsce może być także zaczerwienione, zasinione, nadwrażliwe na dotyk. Często dochodzi do drobnego krwawienia. Taki stan utrzymuje się około 7-14 dni. Czasami może się on jednak przedłużać się do 21 dni czy miesiąca.

Nieprzyjemne objawy wzmacnia brak prawidłowej higieny, a czas gojenia niejednokrotnie wydłużają drobne urazy mechaniczne. Z tego powodu staraj się nie dotykać kolczyka – niepotrzebne ruchy mogą uszkadzać tkankę. Bardzo ważne jest także, aby nie wyjmować biżuterii przed całkowitym wygojeniem się rany. W ten sposób można bowiem wprowadzić do niej bakterie, które spowodują wewnętrzny stan zapalny.

Na gojenie się ran wpływa ogólna odporność, dlatego warto ją wzmacniać. Przyjmuj witaminę B i C, żelazo oraz cynk. Przez pierwsze kilka dni po przekłuciu nie zażywaj aspiryny, która rozrzedza krew. Staraj się uważać na używki (alkohol, papierosy, kofeina). Przez około 1-1,5 miesiąca zrezygnuj z sauny i basenu, a długie kąpiele w wannie zamień na szybki prysznic. Gdy kolczyk znajduje się na twarzy, najlepiej zrezygnować z nakładania tłustego fluidu i pudru w bezpośredniej okolicy gojącej się rany.

Gdy zauważysz, że przekłucie się nie goi, jest przez bardzo długi czas zaczerwienione, zaognione lub bardzo wrażliwe na dotyk, nie bagatelizuj zmian. Udaj się po poradę do swojego piercera. Specjalista oceni Twój stan i zaleci dalsze kroki (np. konsultację z lekarzem dermatologiem).

Bezpieczny piercing? Wybierz profesjonalne studio tatuażu!

Najważniejsze jest wykonanie bezpiecznego przekłucia. Zrezygnuj z przypadkowych miejsc, które nie dbają o idealną higienę. Profesjonalne studio tatuażu i piercingu 7 Sins Tattoo! w Poznaniu to miejsce, gdzie w sterylnych warunkach możesz ozdobić swoją twarz lub ciało. Zespół tworzą wyszkoleni piercerzy, korzystający ze starannie dobranych narzędzi. Odwiedź nasz lokal i zrób precyzyjne przekłucie, które pozwoli Ci podkreślić swój wyjątkowy styl.