Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach masz prawo do reklamacji tatuażu? Nie wiesz, na jaką podstawę prawną możesz się powołać? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Dowiesz się, co zrobić, jeśli nowa dziara nie spełnia Twoich oczekiwań lub jest niezgodna z zawartą umową. Jeśli chcesz uniknąć niepewności i stresu, wybierz usługi profesjonalnego tatuażysty z salonu w Poznaniu.

Spis treści

Czy masz prawo do reklamacji?

Klientom studia tatuażu przysługuje prawo do reklamacji. Trzeba zgłosić ją w ciągu dwóch lat od wykonania usługi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Twoje interesy chroni prawo konsumenckie. Decydując się na nową dziarę, oczekujesz rezultatu, zgodnego z warunkami ustalonymi z tatuażystą. Umowa o wykonanie dziary jest umową o dzieło. Zgodnie z art. 638 ust. 1 kodeksu cywilnego o odpowiedzialności za wady dzieła (tatuażu), stosuje się przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Reklamacja tatuażu podlega więc podobnym regułom jak reklamacja zakupionego towaru.

Wady fizyczne i prawne tatuażu

Możesz reklamować dziarę, jeśli ma ona wady prawne lub fizyczne. Uchybienia prawne wynikają najczęściej z braku praw autorskich do wzoru graficznego. W takiej sytuacji osoba wykonująca tatuaż dopuszcza się plagiatu.

Wady fizyczne dziary oznaczają, że nie została ona wykonana zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Najlepiej, jeśli mają one formę pisemną i są opatrzone zaakceptowanym przez Ciebie projektem graficznym. Dobry tatuażysta nie będzie miał nic przeciwko takiemu rozwiązaniu. Jeżeli jednak umowa nie została zawarta na piśmie, możesz w procesie reklamacyjnym wykorzystać:

  • korespondencję mailową,
  • zapis rozmowy prowadzonej w komunikatorze internetowym,
  • zdjęcie grafiki, której forma i koszt z cennika został przez Ciebie zatwierdzony.

Wadami fizycznymi tatuażu określa się między innymi:

  • zbyt głębokie wprowadzenie tuszu,
  • pozostawiającą wiele do życzenia estetykę, np. nierówne lub grube linie,
  • brak symetrii,
  • kolorystykę odbiegającą od oryginału.

Niezgodności z wybraną grafiką wynikają najczęściej z niewystarczających umiejętności tatuażysty. Weź pod uwagę jednak, że nieznaczne zmiany, wynikające z dopasowania dziary do budowy ciała, są dopuszczalne.

Jeśli chcesz mieć pewność, że efekt będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami, postaw na profesjonalne studio tatuażu z Poznania

Zwrot kosztów, poprawka czy usunięcie?

Ryzykujesz wykonanie dziary u niesprawdzonego tatuażysty? Nie masz pewności co do jego kwalifikacji? Podczas wykonywania dziary lub tuż po widzisz, że coś jest nie tak? Nie wahaj się powiedzieć o swoich obawach. Jeśli doszło do niewielkiego błędu, jest szansa, że łatwo będzie można go naprawić.

Jeżeli Twój tatuaż ma wady fizyczne lub prawne, możesz się domagać:

  1. Zwrotu pieniędzy.
  2. Naprawienia dziary na koszt wykonawcy (studia lub tatuażysty).
  3. Usunięcia uchybień za pomocą zabiegów laserowych, zmniejszających intensywność barw.

Niestety całkowite usunięcie dziary jest niemożliwe. Możesz jednak żądać pokrycia kosztów wykonania nowej grafiki, zakrywającej tę wadliwą. Nie masz już zaufania do wykonawcy nieudanej dziary? Wybierz profesjonalny salon tatuażu z Poznania, który posiada grono zadowolonych klientów.

tattoo-poznan

W jaki sposób złożyć reklamację?

Reklamację złóż koniecznie w formie pisemnej. Postaraj się precyzyjnie opisać swoje żądania. Jeśli dostarczysz dokument do studia tatuażu osobiście, poproś o poświadczenie odbioru. Na Twoim egzemplarzu powinien znaleźć się podpis osoby przyjmującej pismo oraz data. Możesz skorzystać także z usług poczty. Pamiętaj wówczas o wysłaniu listu za potwierdzeniem odbioru. Zachowaj kopię pisma reklamacyjnego oraz tak zwaną zwrotkę. Jest ona dowodem doręczenia przesyłki przez kuriera. Tatuażysta ma 14 dni na ustosunkowanie się do Twojej reklamacji. Jeśli nie dostaniesz odpowiedzi w terminie, zgodnie z prawem oznacza to, że roszczenie zostało uznane za uzasadnione.

Szukając studia tatuażu, postaw na profesjonalistów!

Teraz już wiesz, jak istotny jest wybór dobrego tatuażysty. Jeśli planujesz ozdobić ciało artystyczną dziarą, skorzystaj z fachowych usług w studio tatuażu 7sinstattoo z Poznania. Skontaktuj się z nami i zapytaj o cennik. Naszym klientom proponujemy oryginalne dziary w atrakcyjnych cenach. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego projektu, realizowanego z pasją i zaangażowaniem.