Jesteś o krok od zdecydowania się na tunel w uszach, ozdobiony efektowną biżuterią? Zastanawiasz się, w jaki sposób powstaje taki rodzaj przekłucia? Profesjonalny piercer ze studia tatuażu w Poznaniu wyjaśnia, jak wygląda proces rozpychania ucha. Doradzi w kwestii wyboru taperów. Udzieli także cennych wskazówek, dzięki którym zapewnisz właściwą pielęgnację gojącej się ranie.

Spis treści

Poznaj proces robienia tunelu

Oryginalna forma piercingu, jaką jest tunel w uszach, ma swój początek w tradycjach afrykańskich i australijskich plemion. Wyrazisty sposób upiększania ciała podkreślał przynależność do wąskiej społeczności. Zwyczaj ten jest nadal praktykowany między innymi przez Masajów w Kenii i Huaoranów w Amazonii. Obecnie rozpychanie przekłuć stało się sposobem na zaakcentowanie swojej indywidualności. Studio tattoo z Poznania proponuje bogaty wybór taperów i zatyczek do tuneli. Łatwo więc dopasujesz biżuterię do własnego stylu i upodobań. 

Jak wygląda rozpychanie ucha?

Rozpychanie uszu polega na stopniowym rozciąganiu przekłutych otworów w płatkach uszu. Cały proces wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli nie zrobisz tego dobrze, możesz spowodować trwałe uszkodzenia, blizny i zwiększyć ryzyko infekcji. Dlatego warto skorzystać z fachowej wiedzy i doświadczenia specjalisty od piercingu z profesjonalnego studia tatuażu w Poznaniu

Efektownie prezentujący się tunel powstaje w kilku etapach.

  1. Standardowe przebicie i wygojenie płatków uszu. Już na początku podejmij decyzję odnośnie do oczekiwanego rozmiaru tunelu. Jeśli średnica ma być większa od 1 cm, przekłucie wykonuje się nieco wyżej. Jest to sposób na uniknięcie uszkodzenia cieńszej skóry.
  2. Założenie klasycznego kolczyka do piercingu w rozmiarze 1,2 mm. Po całkowitym wygojeniu rany możesz wybrać nieco większy model.
  3. Zastosowanie specjalnych rozpychaczy, takich jak tapery w kształcie stożka i okrągłe zatyczki. Biżuteria wykonywana jest z akrylu, stali, silikonu, drewna kokosu i palisandru.

Do rozpychania uszu polecamy taśmę PTFE, którą nawija się na kolczyk. Jest znacznie wygodniejsza niż typowe rozpychacze, czyli tapery czy ślimaki i, co najważniejsze, możesz samemu ją nawinąć na odpowiedni rozmiar. Przydaje się zwłaszcza przy większych rozmiarach tuneli. Standardowe tapery powyżej 8 mm zazwyczaj są dostępne co 2 mm i bardzo trudno jest dostać rozmiary nieparzyste, np. 9 mm, 11 mm czy 13 mm, co znacznie utrudnia rozpychanie ucha. Dzięki taśmie PTFE możesz uniknąć tego problemu i w komfortowy sposób osiągnąć pożądany rozmiar.

Zalecamy powiększanie tunelu o około 1 mm w ciągu przynajmniej 3 tygodni. Szybsze tempo może skutkować powstaniem tzw. słoneczka. Jeśli wokół miejsca przekłucia powstały fałdki skórne, wyjmij taper. Odczekaj, aż otwór powróci do okrągłego kształtu. Jeżeli podczas rozciągania odczuwasz ból, przerwij proces i kontynuuj go po kilku dniach.

piercing-7sinstattoo

Pielęgnacja i higiena tunelu

Zwróć uwagę na dokładną pielęgnację gojącego się tunelu. Zapoznaj się ze wskazówkami piercera z profesjonalnego studia tatuażu w Poznaniu:

  • myj ranę co najmniej dwa razy dziennie ciepłą wodą i mydłem bez środków chemicznych,
  • mocz płatki uszu w ciepłej, czystej wodzie z dodatkiem soli,
  • masuj miejsce przekłucia nawilżającym olejem, np. kokosowym lub jojoba,
  • dezynfekuj stosowane rozpychacze,
  • unikaj zbędnego dotykania i rozciągania otworu.

W okolicach rany czasami pojawia się niezbyt ładnie pachnąca wydzielina. Jest to łuszczący się, martwy naskórek, zmieszany z potem i kurzem. W takiej sytuacji postaraj się o jeszcze staranniejszą higienę. Kluczowy jest także wybór biżuterii służącej do rozpychania ucha. Proces gojenia ułatwiają tapery wykonane ze stali i drewna.

Zalecamy kontynuowanie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i nawilżających nawet po wygojeniu tunelu. Warto też co jakiś czas wyjąć biżuterię i pozwolić uszom odpocząć.

Czy z tunelu można zrezygnować?

Zastanawiasz się, co zrobisz, jeśli rozmyślisz się lub Twoja koncepcja piercingu ciała ulegnie zmianie? Czy ucho wróci do pierwotnego wyglądu po wyjęciu biżuterii? Dzięki zdolnościom regeneracyjnym poszerzone otwory mogą z czasem zmniejszyć się i zarosnąć. Jest to zazwyczaj możliwe, jeśli nie są większe niż 8 mm. Jeżeli tunel ma dużą średnicę, jedynym wyjściem może okazać się zabieg chirurgiczny. Polega on na przecięciu rozciągniętej skóry, usunięciu nadmiaru tkanki i zszyciu płatków uszu. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto dać sobie więcej czasu na podjęcie przemyślanej decyzji.

7sinstattoo – profesjonalny salon tattoo i piercingu

Teraz już wiesz jak wygląda proces powstawania tunelu i jak zadbać o gojące się przekłucie. Twoja wiedza i nasze umiejętności, poparte wieloletnim doświadczeniem, pozwolą Ci w pełni cieszyć się popularnym piercingiem ciała. Mieszkańców Poznania i okolic zapraszamy do skorzystania z profesjonalnych usług, oferowanych przez studio tattoo 7sinstattoo.