Dlaczego dochodzi do blaknięcia tatuażu?

Misternie dobierasz wzór idealnie dopasowany do swojej osobowości, cech charakteru i stylu. Korzystasz z usług profesjonalnego studio tatuażu mającego świetne recenzje, aby wyjść z jego progów z wymarzoną ozdobą na ciele. Po dłuższym czasie okazuje się jednak, że kolory tracą na wyrazistości, forma nieco się zlewa, a rysunek przestaje być tak piękny jak na początku. Co się dzieje? Skąd blaknięcie tatuażu? Odpowiadamy! Sprawdź, jakie są jego przyczyny i dowiedz się, jak dbać o dziarę, by cieszyć się nią przez długie lata.

Jakie są główne przyczyny blaknięcia tatuażu?

Podczas planowania wizyty w studio tatuażu niewiele osób zastanawia się nad tym, jak ich projekt będzie wyglądał po latach. Niestety jego trwałość jest uzależniona nie tylko od staranności pracy, ale także wielu czynników zewnętrznych. Z czasem może okazać się, że wymarzony malunek traci swoje naturalne barwy lub kształt i przestaje być tak wyrazisty jak na początku.

Bardzo duży wpływ na blaknięcie tatuażu ma jego lokalizacja. Wzór może się ścierać, gdy jest narażony na częste pocieranie (np. przez odzież). Problematyczne bywają dłonie, ponieważ naskórek cały czas się tutaj ściera i odnawia. Osoby, które często noszą plecak, mogą mieć problem z rozmazywaniem się tatuażu na obojczyku. Kolejnym obszarem, gdzie dziara może wymagać systematycznej poprawy, są stopy (zwłaszcza motywy usytuowane z boku i narażone na ciągłe pocieranie przez buty).

Za szybkie blaknięcie tatuażu mogą odpowiadać również:

  • jakość tuszu – warto wybierać dobrze skoncentrowane tusze sprawdzonych marek,
  • sposób wykonania rysunku – profesjonalista wstrzykuje barwnik odpowiednio głęboko. Gdy będzie on zaaplikowany zbyt płytko, malunek będzie bardziej podatny na zniszczenia,
  • kolory barwników – znaczenie ma technika, którą wybierasz. Jasne i subtelne wzory o wiele szybciej stracą swój blask niż ciemne kontury,
  • działanie promieni słonecznych – niestety promienie typu UV są poważnym wrogiem dla naszej skóry. Dotyczy to także tatuaży. Mogą one wniknąć w jej głębokie warstwy i uszkodzić pigment,
  • częste opalanie – brak kremu z odpowiednim filtrem najczęściej prowadzi do złuszczania się naskórka. Efektem jest także rozjaśnienie dziary.

Jakie kolory mogą najszybciej wyblaknąć?

Kolorowe tatuaże blakną szybciej niż czarne. Wiele zależy także od intensywności wybranych odcieni. Jasne i delikatne barwy częściej tracą swój naturalny wygląd niż ciemne oraz wyraziste.

Najbardziej narażona jest biel oraz barwy pastelowe (określane także jako cukierkowe lub pudrowe). Chodzi tutaj m.in. o

  • róż,
  • błękit,
  • fiolet,
  • miętową zieleń.

blakniecie-tatuazuJak możesz uchronić się przed blaknięciem tatuażu?

Pierwszym krokiem jest wybór dobrego studio tatuażu. Skorzystaj z usług profesjonalnego artysty, który dobierz wysokiej jakości pigmenty, odpowiednio wprowadzi je pod skórę i objaśni Ci, jak dbać o swoją nową ozdobę. Pamiętaj, że najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja w czasie pierwszych 14 dni. Wtedy Twój tatuaż jest raną, która wymaga dużej ostrożności. Ważne, aby prawidłowo ją wygoić. Przez 3 dni stosuj specjalne plastry, a następnie smaruj miejsce około 2-4 razy dziennie maścią z panthenolem i substancjami bogatymi w antyoksydanty zapobiegające infekcjom.

Organizm ludzki traktuje barwnik wprowadzony pod skórę jako intruza, dlatego układ odpornościowy podejmuje próby jego pozbycia się. Cząsteczki kolorów trafiają do krwioobiegu, gdzie mogą zostać rozprowadzone, co spowoduje jaśnienie rysunku. Bardzo ważne jest, aby tatuażysta wprowadził tusz na odpowiednią głębokość. W przeciwnym wypadku naskórek odbudowujący się podczas gojenia nakryje malunek cieniutką warstwą i w naturalny sposób rozmyje wzór.

Gdy chcesz opóźnić blaknięcie tatuażu, pamiętaj także, aby nadmiernie nie eksponować go na słońce. Smaruj go kremem z wysokim filtrem, nie przesadzaj z opalaniem (naturalnym i w solarium). Staraj się także nosić ubrania z naturalnych tkanin, które nie będą ocierać skóry.

Wybierz sprawdzone studio tatuażu i postaw na 7 Sins Tattoo!

Już wiesz, jak zadbać o swoją dziarę, aby długo cieszyć się intensywnymi kolorami i pięknem wybranego rysunku? Czas na odpowiedni projekt! Doświadczeni artyści ze studio tatuażu w Poznaniu 7 Sins Tattoo zapraszają. Pracujemy w wielu różnych technikach, wykorzystujemy nowoczesne narzędzia i starannie dobrane barwniki. Zadbamy o najwyższą jakość wykonania i wyjaśnimy Ci, jak prawidłowo pielęgnować skórę. Sprawdź.