Jeszcze do niedawna przekłuwanie ciała w miejscach innych niż uszy wzbudzało powszechne kontrowersje. Dziś na kolczyki w obrębie jamy ustnej decyduje się nie tylko zbuntowana młodzież. Piercing dodaje „pazura”, ale i seksapilu, zwłaszcza kobietom. Przeczytaj, o czym pamiętać, decydując się na przekłucie oralne. Czy zabieg jest bardzo bolesny? Jak dbać o kolczyk w języku i innych miejscach w jamie ustnej?

Spis treści

Kolczyki w obrębie jamy ustnej, co warto wiedzieć?

Decydując się na piercing oralny, musisz mieć świadomość, że choć kolczyk to oryginalna ozdoba, przekłucie może wiązać się z pewnymi konsekwencjami.

Jama ustna do siedlisko bakterii, przez co istnieje zwiększone ryzyko zakażenia oraz powikłań z tym związanych. Dodatkowo bezpośredni kontakt ze śluzówką stwarza potencjalne niebezpieczeństwo zarażenia wirusami. Z tego powodu tak ważne jest przeprowadzenie zabiegu w ściśle sterylnych warunkach. Nasze studio tatuażu w Poznaniu Seven Sins Tattoo spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa związanego z piercingiem, nawet w takich miejscach jak jama ustna.

Przed przekłuciem należy starannie dobrać materiał kolczyka. Powinien to być metal obojętny, nieuczulający, np. tytan, stal nierdzewna lub złoto. To ważne, ponieważ ewentualna reakcja alergiczna w obrębie języka może doprowadzić do jego wyraźnego spuchnięcia, a nawet uduszenia.

Wykonuj piercing oralny dopiero po przeanalizowaniu ryzyka, jakie się z nim wiąże. Jesteś gotowy na przekłuwanie? Sprawdź, gdzie możesz zrobić kolczyk.

Kolczyk w języku

To jeden z najpopularniejszych trendów w piercingu, który co jakiś czas zyskuje grono kolejnych fanów. Kolczyk w języku może być dyskretną ozdobą zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Ból podczas przekłuwania języka jest, jak w przypadku innych miejsc, kwestią indywidualną. Wbrew pozorom jednak zabieg nie boli tak jak w pozostałym obszarze jamy ustnej. Dyskomfort może natomiast pojawić się po kilku godzinach – wtedy zazwyczaj pojawia się także opuchlizna. Czas gojenia rany to średnio 4-8 tygodni.

piercing języka

Lip piercing

Przekłucie wargi, inaczej lip piercing, to kolejny popularny sposób na inwazyjną ozdobę twarzy. Najczęściej stosowanym typem kolczyka w tym zabiegu jest labret, który jest jednocześnie kolczykiem początkowym.

Lip piercing to w zasadzie osobny dział „kolczykowania”. W zależności od umiejscowienia przekłucia wyróżnia się m.in. następujące odmiany:

  • central labret – kolczyk w środkowej części dolnej wargi;
  • monroe – kolczyk nad górną wargą, na wzór charakterystycznego pieprzyka Marilyn Monroe
  • medusa – kolczyk w centralnej części we wgłębieniu nad wargą;
  • snake bites – dwa kolczyki symetrycznie umieszczone nad lub pod wargą;
  • vertical labret – kolczyk przechodzący pionowo przez wargę;
  • lowbret – kolczyk pod wargą z dowolnej strony.

Piercing zębów

Przekłucie zębów w profesjonalnym studio tatuażu i piercingu jest niemożliwe. Taki zabieg musiałby się wiązać ze stomatologicznym wierceniem w tkance, co jest niekorzystne dla zdrowia uzębienia.

Istnieje jednak alternatywa w postaci nieinwazyjnej biżuterii. Ozdoba jest umieszczana na dokładnie oczyszczonym zębie za pomocą specjalnego spoiwa. Zabieg jest bezbolesny, jednak przez jakiś czas po jego wykonaniu należy ostrożnie myć zęby oraz unikać ostrych przypraw.

Pielęgnacja miejsca przekłucia

Przekłucia w jamie ustnej wymagają szczególnej uwagi. Przez kilka dni po zabiegu miejsce będzie opuchnięte i bolesne. W celu uśmierzenia bólu można pić chłodną wodę lub ssać kostkę lodu.

Należy pamiętać również o zachowaniu higieny. Po wizycie w salonie unikaj wkładania do ust przypadkowych przedmiotów (np. gryzienia długopisu). Ważna jest również częsta zmiana szczoteczek – kupując nowe, wybieraj te o miękkim włosiu i małej główce.

Zawsze pamiętaj o regularnym dokręcaniu kolczyków. Przypadkowe wypadnięcie może wiązać się z niebezpiecznym połknięciem lub przygryzieniem ozdoby.

Szukasz doświadczonego piercera? Zgłoś się do 7sinstattoo!

Liczba miejsc na ciele, które można przekłuć, jest ogromna – wszystko zależy od preferencji oraz predyspozycji organizmu. Interesuje Cię zrobienie kolczyka w jamie ustnej? Zapraszamy do naszego profesjonalnego studia tatuażu w Poznaniu. Seven Sins Tatoo oprócz dziar wykona dla Ciebie przekłucia na wybranym miejscu. Sprawdź nasz cennik oraz zakres usług na stronie internetowej.