Maszynki do dziar są niezastąpione w profesjonalnych studiach tatuażu. Wbrew pozorom wcale nie jest to nowy wynalazkiem. Pierwsze urządzenie zostało opracowane już w Ameryce w latach 90. XIX wieku. Od tego czasu na rynku powstawały kolejne warianty, które są stosowane w zależności od szkoły i sposobu tatuowania. Poznaj początki maszynek do tatuażu oraz ich współczesne rodzaje. Przeczytaj również, co każdy fan dziarania powinien wiedzieć o igłach.

Spis treści

Samuel O’Reilly i jego próby stworzenia pierwszej maszynki

Za ojca współczesnych maszynek do tatuowania uważa się Samuela O’Reilly’ego. Ten potomek irlandzkich imigrantów od młodzieńczych lat miał na bakier z prawem i wiele lat swojego życia spędził w więzieniach. Być może bliski kontakt ze światkiem przestępczym sprawił, że O’Reilly zainteresował się sztuką tatuażu. Szybko też zaczął swoje prace nad stworzeniem pierwszej maszynki do tatuowania.

Początkowo Sam O’Reilly próbował wykorzystać do swoich celów stare narzędzia stomatologiczne. Jednak dopiero w 1891 roku skonstruował maszynkę na podstawie edisonowskiego elektrycznego pióra. Takie urządzenie było innowacją na światową skalę oraz zapoczątkowaniem profesjonalnej branży tatuatorskiej.

Jakie są rodzaje maszynek do tatuażu?

Współcześnie wykorzystywane maszynki wykonywane są z metalowych elementów ruchomych oraz wymiennych igieł. Różnią się między sobą kształtem, technologią działania, a także wyglądem.

Poznaj najpopularniejsze urządzenia stosowane przez twórców tatuaży.

Maszynka pneumatyczna

To solidne maszynki działające na podstawie sprężarki powietrza. Brak dodatkowego generatora powoduje, że urządzenie jest lekkie i dobrze leży w dłoni nawet podczas wielogodzinnych sesji. Jest to stosunkowo nowa technologia, przez co nie zyskała jeszcze renomy wśród tradycjonalistów przyzwyczajonych do klasycznych rozwiązań. Mimo to nie brakuje pozytywnych opinii o maszynkach pneumatycznych. Profesjonalni artyści chwalą sobie ciekawe efekty, jakie można osiągnąć za ich pomocą, zwłaszcza przy tworzeniu miękkich linii i cieniowania.

Maszynka cewkowa

Tego rodzaju urządzenia uchodzą za najtańsze, jednak wadą jest tu stosunkowo duży ciężar oraz hałas. Maszynka działa na zasadzie pola magnetycznego wytwarzanego przez cewki, które następnie wprawia w ruch igłę. Głębokość oraz prędkość tatuowania można regulować za pomocą śrub. Ponieważ w pracy maszynki ogromne znaczenie ma dopasowanie ruchomych elementów, należy zwracać szczególną uwagę na jakość wykonania urządzenia.

dobry-tatuazysta

Maszynka rotacyjna

Inaczej zwana obrotową. Jest stosowana zamiennie z maszynkami cewkowymi, ponieważ przeznaczona jest do szczególnego rodzaju prac, np. konturowania. Ma ograniczoną możliwość regulacji, jednak zaletą jest niski poziom hałasu. Maszynka rotacyjna zawdzięcza swoje działanie silnikowi, który napędza ruch pulsacyjny igły.

Igły do tatuowania – rodzaje i ciekawostki

Tatuowanie nie obędzie się bez odpowiednich igieł. To one odgrywają najważniejszą rolę – nakłuwają skórę i umożliwiają wpuszczenie tuszu.

Igły do tatuażu wykonane są z nieuczulającej i trwałej stali nierdzewnej. Różnią się między sobą budową, grubością, długością stożka oraz przeznaczeniem. Inne igły wykorzystuje się do konturów, a inne do wypełniania.

Najpopularniejszy podział igieł tatuaroskich jest następujący:

  • Round liner – igły o okrągłym przekroju do tatuowania konturów;
  • Round shader – igły o okrągłym przekroju do wypełnień i cieniowania;
  • Magnum – igły ułożone płasko w dwóch rzędach, do wypełnień i cieniowania;
  • Round Magnum – igły ułożone w taki sposób, że przypominają łuk, doskonałe do uniwersalnych wypełnień i cieniowania;
  • Flat – igły ułożone na płasko w jednym rzędzie, do wypełnień i cieniowania.

Średnia długość pracy dla jednej igły to ok. 8 do 10 godzin. Optymalnie końcówka powinna wchodzić pod skórę na głębokość 1-2 mm. Dobry tatuażysta, który chce uzyskać wprawę w swoim fachu, musi dużo ćwiczyć. Próby wykonywane są nie tylko na „żywych” obiektach, ale również… owocach. Skórki bananów i pomarańczy doskonale nadają się do pierwszych rysunków.

7sinstatto – profesjonalne studio tatuażu w Poznaniu

Sprzęt to podstawa, jeżeli chodzi o sztukę tatuażu. Jednak najważniejsza jest umiejętność obchodzenia się ze sprzętem i zadowolenie klientów. Nasze profesjonalne studio tatuażu mieszczące się w Poznaniu na Wildzie składa się z zespołu ekspertów, którzy nieustannie szlifują swój fach. Odwiedź naszą stronę 7sintattoo.pl, zainspiruj się naszymi pracami i już dziś umów wizytę.