Planujesz ciążę lub już spodziewasz się maluszka i zastanawiasz się, czy to dobry czas na tatuaż? Może chcesz upamiętnić ten okres w życiu właśnie nową ozdobą na skórze? W profesjonalnym studiu zawsze otrzymasz aktualne wskazówki. Jak zatem wygląda sprawa z tatuowaniem się w czasie ciąży? Na to i inne pytania odpowiada doświadczony tatuażysta z 7 Sins Tatoo w Poznaniu!

 

Rozwiewamy wątpliwości dotyczące tatuowania w ciąży

Ciąża to szczególny czas, w którym na kobietę czeka sporo ograniczeń. Najważniejsze jest w końcu zdrowie maluszka i mamy. Chociaż niektóre zabiegi kosmetyczne można bezpiecznie wykonywać, zwykle unika się tych, w których konieczne jest przerwanie ciągłości skóry. Organizm ciężarnej jest znacznie bardziej wrażliwy i nigdy nie wiadomo, jak zareaguje na konkretne sytuacje. Jakie są współczesne zalecenia dotyczące tatuaży? Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania na ten temat!

Czy w trakcie ciąży można zrobić tatuaż?

Ciąża nie jest dobrym momentem na stworzenie trwałego malunku na skórze. Znacznie lepiej poczekać, aż dziecko przyjdzie na świat. W profesjonalnych studiach tatuażu, takich jak 7 Sins Tattoo w Poznaniu, ciężarnym przedstawiane są wszystkie przeciwwskazania.

Szanujący się salon odmówi realizacji usługi przyszłej mamie, aby maksymalnie zadbać o komfort i bezpieczeństwo klientki. Dlaczego? Oto najważniejsze przeciwwskazania do wykonywania tatuaży w ciąży:

  • rozwijające się dziecko jest szczególnie wrażliwe – nie wiadomo, w jaki sposób zareaguje na tusz, nawet taki, który dla dorosłych jest całkowicie bezpieczny;
  • ciężarna nie może stosować wielu leków – jeśli dojdzie do infekcji lub alergii, możliwości leczenia będą ograniczone, a ewentualne zakażenie może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie mamy i rozwój dziecka;
  • skóra w ciąży się zmienia – rozciąga się, jest bardziej wrażliwa i łatwiej się przebarwia, a to nie są dobre warunki do gojenia się świeżego tatuażu, który może znacznie zmienić swój wygląd;
  • w trakcie ciąży lepiej unikać stresu – a tatuowanie dla większości jest na tyle niecodzienną sytuacją, że może wpłynąć na emocje, a w konsekwencji także na dobrostan dziecka;
  • tatuaż może chwilowo osłabić układ immunologiczny – a w trakcie ciąży lepiej dmuchać na zimne i dbać o to, by odporność była na jak najwyższym poziomie;
  • możliwość chęci zmiany decyzji – malunek na skórze wykonany pod wpływem nagłych emocji i hormonów może po narodzinach już Ci się po prostu nie podobać.

tatuaz-dla-kobietCzy tatuaż może zmienić swój wygląd?

W trakcie ciąży skóra ulega naciągnięciu, a także łatwiej się przebarwia. Dodatkowo mogą pojawić się rozstępy. To wszystko powoduje, że malunek na skórze może się rozciągnąć, zmienić kształt czy natężenie koloru.

Jeśli planujesz dziecko, warto szczególnie zastanowić się nad umiejscowieniem swojego tatuażu. Najlepiej unikać przede wszystkim okolic brzucha i piersi, ponieważ to właśnie ich wygląd szczególnie zmienia się w trakcie ciąży.

Pamiętaj ponadto, żeby dbać o swoją ozdobę, stosując specjalne balsamy, kremy czy olejki. Dzięki nim zadbasz o napięcie naskórka i zmniejszysz ryzyko wystąpienia rozstępów. W konsekwencji tatuaż powinien prezentować się lepiej niż bez odpowiedniego nawilżania czy natłuszczania. Warto podpytać dobrego tatuażystę, jakie kosmetyki poleca.

Czy można zrobić tatuaż w trakcie laktacji?

Laktacja i czas karmienia piersią to kolejny moment, gdy organizm kobiety przechodzi prawdziwą rewolucję. Czy w tym okresie można wykonać trwały malunek na ciele? W tym przypadku najważniejsze jest to, by w razie ewentualnej infekcji czy alergii możliwe było zastosowanie konkretnych leków – być może takich, których składniki przenikają do mleka matki i są szkodliwe dla dziecka. Jeśli nadejdzie taka potrzeba, może być niezbędne odstawienie malucha od piersi. Decyzja należy zatem do Ciebie.

Jeśli to Twój pierwszy tatuaż, lepiej poczekaj jeszcze trochę, aż skończysz karmić dziecko piersią. Jeśli jednak wiesz już, jak Twój organizm reaguje na igłę i tusz, laktacja nie powinna stanowić przeciwwskazania.

Zgłoś się do profesjonalnego studia tattoo!

Szukasz miejsca, w którym zrobisz tatuaż bezpiecznie i w sterylnych warunkach? Chcesz mieć wyjątkowy malunek na skórze, który podkreśli Twój styl i osobowość? Chociaż w ciąży nie można się tatuować, gdy maluszek pojawi się na świecie, wybierz profesjonalne studio tatuażu – 7 Sins Tattoo w Poznaniu!