Spis treści

Ciało ludzkie może być świetną inspiracją do tatuażu. Tak jest w przypadku wzorów w typie biomechanicznych oraz organicznych. Choć oba rodzaje dziar opierają się na nieco innej koncepcji, to łączy je jedno – nawiązanie do anatomii. Tego rodzaju ozdoby wymagają wprawy dobrego tatuażysty i długich godzin wkłuwania, ale efekt jest tego wart! Sprawdź, czym jest biomechanika i organika w tatuażach. Jakie znaczenia kryją i gdzie najlepiej je wykonać?

Zainspiruj się i odkryj niezwykłe wzory

Od jakiegoś czasu w tatuażowych wzorach widoczny jest wyraźny wpływ gatunku science fiction. Same motywy androidów, potworów i krwiożerczych kosmitów w sztuce nie są jednak niczym nowym. Przykładem mogą być prace słynnego ilustratora lat 80. XX wieku H. R. Giger – tego samego, którego prace stały się inspiracją dla filmów z serii „Obcy”. Kolejne tytuły gier komputerowych i fantazja twórców filmowych sprawiają, że obecnie tematyka s-f i steampunk przeżywają drugą falę popularności. Moda ta przejawia się w kategorii wzorów tatuaży określanych jako biomechanika i organika.

Bazują one na wykorzystaniu elementów ludzkiego ciała i stworzeniu rysunku „od środka”. W efekcie powstają trójwymiarowe ilustracje, w których pod normalną skórą przebijają trybiki, tłoki, ale i tkanki, organy. Widoczne jest tu wyraźne nawiązanie do książek i filmów fantastyczno-naukowych oraz nauk mechanicznych. Dziary świetnie wyglądają w czerni i szarościach. Wówczas całość przybiera mrocznego klimatu kina noir. Niepowtarzalny efekt powstanie również przy zastosowaniu dwóch lub więcej pigmentów, zwłaszcza w mocnym kolorze.

Znaczenie tatuażu z motywem biomechanicznym

Jeśli jesteś fanem serii „Terminator” i zawsze fascynowały Cię postacie androidów, tatuaże biomechaniczne mogą być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Na czym właściwie polega ten motyw wzoru? Już wyjaśniamy. Jest to rysunek przedstawiający mechaniczne części ciała. Koła zębate, trybiki, tłoki i inne „metalowe” elementy tatuowane są w taki sposób, że do złudzenia przypominają naturalny układ anatomiczny. Dziary mogą być wykonane na fragmencie skóry, gdzie imitują dziurę lub ranę w tkance. Biomechanika efektownie prezentuje się również w formie rękawa, na plecach czy łydce.

Znaczenie tatuażu z tym motywem może być szerokie. Najczęściej jest to zainteresowanie steampunkiem oraz stylistyką s-f czy mechaniką. Może również kojarzyć się z tajemniczością i ukrytą osobowością.

Co kryje się pod pojęciem tatuażu organicznego?

Powszechnie uważa się, że organika to jedna z odmian motywów biomechanicznych. W zasadzie sprowadza się do podobnego efektu – ukazania podskórnych części ciała. W tym przypadku jednak zamiast nawiązania do robotyki główną inspiracją jest anatomia potworów i kreatur nie z tego świata.

Pożądane są tu wszelkiego rodzaju macki, ogony, kościste wypustki czy ścięgna. W przeciwieństwie do tatuaży biomechanicznych, organika najlepiej prezentuje się w kolorze. Może być to czerń przełamana krwistą czerwienią, zielenią czy kobaltem. Ważne, aby barwy nadawały wrażenia iluminacji.

Dziary organiczne mogą oznaczać silną osobowość lub ukryte ja, które chce się wydostać na zewnątrz. To odważny wzór pasujący głównie do mocnych charakterów.

Wybierz odpowiednie miejsce na dziarę

Aby uzyskać iluzoryczny efekt rysunków biomechanicznych i organicznych, niezbędny jest dobry wybór miejsca na ciele. Tatuaż ma sprawiać wrażenie, że wydziarane elementy znajdują się tuż pod skórą, a sztuczne elementy zastępują kości i stawy. Zanim zdecydujesz się na wbicie igły, upewnij się, że trafiłeś w ręce dobrego tatuażysty, który zna podstawy ludzkiej anatomii.

Zarówno biomechanika, jak i organika mogą być wykonane na całej długości rąk i nóg. Szczególnie efektownie prezentują się na stawach: łokciach, kolanach, barkach. Duży potencjał do wykonania imponującego wzoru znajduje się na plecach, zwłaszcza na kręgosłupie.

Zainteresowany? Zapraszamy na konsultacje do 7sinstattoo.pl!

Szukasz wzoru, który zrobi wrażenie? Motywy biomechaniczne i organiczne zostały stworzone do imponowania. Nie musisz interesować się tematyką s-f, żeby pokochać te dziary. Wybierz typ, który najbardziej do Ciebie przemawia: mechaniczne konstrukcje czy potworna anatomia. Pamiętaj, że wykonanie takiej ozdoby wymaga wprawy i doświadczenia. Profesjonalne studio tatuażu w Poznaniu Seven Sins Tattoo to najlepszy wybór. Specjalizujemy się w wyzwaniach!