Spis treści

Jeszcze do niedawna tatuaże kojarzono głównie ze światkiem przestępczym oraz przedstawicieli marginesów społecznych. Dziś w motywach rysunków na ciele powraca się do tych początków, lecz już bez ich negatywnej konotacji. Styl chicano to przykład surowej estetyki nawiązującej do kultury społeczności latynoskiej ze Stanów Zjednoczonych. Przeczytaj, czym się wyróżniają dziary w tej stylistyce i poznaj najpopularniejsze motywy z nią związane.

Skąd pochodzi styl chicano?

Charakterystyczna stylistyka chicano wywodzi się z początków XX wieku. Samo słowo to odnosi się do pejoratywnego określenia Latynosów pochodzenia meksykańskiego mieszkających w USA. Początki dla tych imigrantów były szczególnie trudne pod względem ekonomicznym. Podejmowali się najgorszych prac, a z czasem zaczęły powstawać liczne gangi, które konkurowały ze sobą o wpływy w południowych stanach.

Ponure, monochromatyczne rysunki stały się symbolem świata podziemnego. Na ich podstawie można było rozpoznać członków poszczególnych grup przestępczych. Tatuaże te wyróżnia wyraźny kontur oraz tematyka związana z bronią, śmiercią oraz religią. Często towarzyszą im napisy i daty wykonane stylizowaną czcionką.

Popularne motywy chicano

Do stylu chicano przypisanych jest kilka charakterystycznych motywów, które można ze sobą łączyć. Oryginalna symbolika związana ze światem przestępczym dziś nie jest już tak wyraźna. Tego rodzaju tatuaże to przede wszystkim ciekawa i charakterna ozdoba.

Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji o dziaraniu, zadbać, aby wzór wykonał dobry tatuażysta, zwłaszcza w przypadku szkiców twarzy i realistycznych wizerunków.

Odniesienie do religii w tatuażach

Meksyk to kraj katolicki, a jego mieszkańców wyróżnia duże przywiązanie do wiary. Widać to m.in. w barwnym kulcie świętych czy obrzędach. W tatuażach chicano nawiązanie do tej tradycji Latynosów jest szczególnie wyraźne.

We wzorach dominują wizerunki Maryi oraz Jezusa. Często występującym symbolem jest również krzyż. Wszystko to jest jednocześnie związane z kulturą meksykańską, a zwłaszcza pochwałą śmierci. Właśnie dlatego jednym z najpopularniejszych motywów jest Santa Muerte, czyli Święta Śmierć ukazywana jako zakapturzona kobieta z czaszką zamiast twarzy.

Wizerunek klauna

Klaun w tatuażach chicano nawiązuje do zasady „śmiej się teraz, płacz później” wyznawanej przez chłopaków z latynoskich dzielnic. Tym samym nawiązuje do kultury macho – męskiej siły i bycia twardym niezależnie od sytuacji. To również symbol gry i ponoszenia ryzyka w życiu. Alternatywą tego wzoru są dwie maski teatralne: komiczna oraz tragiczna.

W rysunkach często występuje motyw payasa, czyli pięknej kobiety-klauna o uwodzicielskim wyglądzie. Mogą towarzyszyć jej banknoty lub broń, co ma symbolizować kruchość życia.

studio tatuażu

Gangsterski styl chicano

Członkowie latynoskich gangów zdobili swoje ciała w celu wzbudzenia strachu i respektu. Odważne rysunki miały na celu podkreślenie, że właściciel nie boi się śmierci ani ryzyka.

Współczesne tatuaże chicano mogą w mniejszym lub większym stopniu nawiązywać do oryginalnych znaczeń. Często we wzorach powraca się do motywów związanych z gangami. Szczególnie pożądane są tu takie atrybuty, jak oldschoolowe lowridery, broń (pistolety, karabiny, noże, maczety), banknoty.

To, co charakterystyczne dla chicano to kontrast w motywach. Niebezpieczeństwo i śmierć miesza się z rysunkami pięknych kobiet i postaci religijnych.

Znajdź odpowiednie miejsce

Chicano to styl dziar, które doskonale prezentują się na całym ciele. Oryginalnie tatuaże wykonywano przede wszystkim na torsie, zwłaszcza klatce piersiowej oraz na całej powierzchni pleców. Dzięki temu można było połączyć wiele wątków. Dziś popularne są głównie rękawy, a także rysunki na łydce.

Motyw ten najbardziej kojarzony jest z typowo męskim światem i to panowie najchętniej decydują się na takie dziary. Jednak wzory chicano, zwłaszcza wersje kolorowe, mogą z powodzeniem zdobić również kobiece ciało.

Zainteresował Cię styl chicano? Odwiedź nasze studio tatuażu w Poznaniu!

W świecie tatuażu coraz częściej powraca się do korzeni, do miejsc i czasów, gdy rysunek na ciele znaczył coś więcej niż ozdoba. Styl chicano umożliwia zasmakowanie w prawdziwej kulturze i w ten sposób uzewnętrznienie swojego charakteru. Podoba Ci się połączenie gangsterskich elementów z meksykańską kulturą? Zapraszamy do nas! Seven Sins Tattoo to cenione studio tatuażu w Poznaniu, w którym wykonujemy dziary w najpopularniejszych stylach.