Spis treści

Każdemu posiadaczowi tatuażu marzy się utrzymanie wyraźnego konturu i intensywnych kolorów przez długi czas. Lato to okazja do odsłonienia ciała i prezentacji światu swojego rysunku. Czy jednak jego ekspozycja na słonce jest bezpieczna? Jak zabezpieczyć skórę przed działaniem promieni UV? W naszym artykule poznasz wskazówki, które ułatwią Ci zadbanie o tatuaż zwłaszcza w gorące dni. Dowiedz się, co wpływa na blaknięcie pigmentu oraz jakie produkty przydadzą Ci się w pielęgnacji.

Dlaczego tatuaż blaknie? Jak temu zapobiec?

W wykonaniu tatuażu kluczową rolę odgrywa nie tylko wprawa tatuażysty, lecz również reakcja organizmu osoby tatuowanej. Pozornie mechanizm jest prosty i polega na wstrzyknięciu pigmentu pod skórę. Następnie dochodzi do regeneracji tkanki oraz całkowitego zagojenia. Jeśli przyjrzeć się jednak bliżej, można dostrzec więcej zachodzących procesów.

Wszystko sprowadza się do reakcji autoimmunologicznej. Wszelkie uszkodzenia skóry organizm traktuje jako zagrożenie. Aby zapobiec atakowi bakterii i wirusów, uaktywnione zostają przeciwciała, które likwidują drobnoustroje. Niestety pigment również traktowany jest jako nieprzyjaciel, którego należy się pozbyć. W efekcie z czasem rysunek na ciele u niektórych osób może się bardziej lub mniej rozmywać i blaknąć.

Na utratę koloru wpływają również inne czynniki, m.in.:

  • niewłaściwa pielęgnacja podczas gojenia;
  • działanie promieni UV;
  • miejsce wzoru;
  • zbyt płytko wbita igła;
  • jakość pigmentu.

Z wszystkich zagrożeń dla wyglądu rysunku masz największy wpływ na ochronę przed słońcem. W okresie wakacyjnym nie dopuść do zbytniego eksponowania wzoru, zwłaszcza podczas największych upałów. Poznaj najważniejsze wskazówki, aby zapobiec blaknięciu koloru. Porady przygotował dla Ciebie salon tatuażu Seven Sins Tatoo z Poznania.

Nawodnij organizm – pij dużo wody!

Oznaki odwodnienia organizmu szybko ujawniają się w stanie skóry. W efekcie naskórek staje się suchy i łuszczy się, co nie wpływa pozytywnie na wygląd tatuażu. W upalne dni uzupełnienie podaży płynów jest szczególnie ważne, ponieważ wraz z potem następuje wzmożona utrata wody. Ponadto częste wycieranie skóry ręcznikiem po kąpielach lub treningu może naruszać jej strukturę.

Nawilżenie od wewnątrz stanowi pierwszy krok w pielęgnacji rysunku na ciele. Odpowiednie nawodnienie sprawia, że skóra staje się odżywiona i wygląda zdrowo. W ten sposób zadbasz również o elastyczność tkanek – dzięki temu będziesz mógł dłużej cieszyć się wyraźnymi konturami wzoru.

Nawilżaj wytatuowaną skórę kremem z filtrem

Latem zadbaj o szczególną ochronę tatuażu przed słońcem. Do codziennej pielęgnacji włącz produkty z wysokim filtrem (co najmniej 50 SPF). Najlepiej, jeśli produkt ma właściwości głęboko nawilżające oraz natłuszczające – wówczas nie musisz stosować już dodatkowego kremu. Kremy z filtrem stosuj nie tylko na plażę czy na basen, ale za każdym razem, gdy wychodzisz na słońce. Podczas wakacyjnych kąpieli wybieraj kosmetyki wodoodporne, najlepiej w formie tłustych maści i kremów.

jak dbać o tatuaż latem

Nie wystawiaj tatuażu na słońce

Oprócz produktów z filtrem UVA i UVB najskuteczniejszym sposobem na ochronę wzoru przed blaknięciem jest zakrycie wzoru ubraniem. W okresie letnim chodzenie w długich koszulkach może brzmieć absurdalnie, jednak osłona z materiału zagwarantuje, że będziesz mógł długo cieszyć się z intensywnych kolorów rysunku.

Pamiętaj, że w przypadku wydziaranej skóry słońce jest największym wrogiem. Jego działanie może powodować szybką zmianę nasycenia pigmentu. Dlatego też staraj się nie eksponować wzoru na tyle jak bardzo to możliwe. Jeśli tatuaż jest zlokalizowany na rękach lub nogach, taką ochroną może być kawałek przewiązanego materiału lub opaska.

Już wiesz, jak dbać o dziarę w słoneczne dni!

Dobrze wykonany tatuaż to ozdoba na wiele lat. Zadbaj, aby jak najdłużej wyglądał perfekcyjnie, a jego kolory pozostawały intensywne i wyraziste. W upalne dni pamiętaj o ochronie przed słońcem oraz odpowiednim nawilżeniu organizmu. Pielęgnacja będzie łatwiejsza, gdy rysunek zostanie poprawnie wykonany przez profesjonalistów. Zapraszamy do naszego studia Seven Sins Tattoo w Poznaniu. U nas zyskujesz pewność, że przygotowany wzór będzie wyjątkowy zarówno w wyglądzie, jak i w jakości wykonania.