Zastanawiasz się, jaki tatuaż będzie idealny dla Ciebie? W podjęciu decyzji pomoże Ci nasze zestawienie najpopularniejszych stylów w tej sztuce zdobienia ciała. Tatuowanie ciągle się rozwija – pojawiają się nowi artyści o zupełnie świeżym podejściu, a sprzęt i techniki stają się coraz lepsze. Korzystają na tym zarówno tatuatorzy, jak i ich klienci. Poniżej przedstawiamy znane szkoły tatuowania, zaczynając od klasyków, takich jak oldschool, czy tatuaż graficzny, a kończąc na najbardziej oryginalnych stylach – dotwork, blackwork czy biomechanice.

Oldschool

Tatuaż oldschool

Ten styl jest nazywany również tradycyjnym, ponieważ to on dał początki sztuce tatuowania. Pierwsze ozdoby wykonywane przy użyciu igły i barwnika nosili głównie marynarze i żołnierze. Tematyka grafik nawiązywała do wartości patriotycznych. Częstym motywem była:

  • flaga ojczystego kraju,
  • żaglowiec,
  • broń palna,
  • sztylet,
  • albo rekin.

Jedni wybierali serca z inicjałami ukochanych osób, a inni decydowali się na rysunki o podtekście lekko erotycznym. Były to np. grafiki z kobietami ubranymi w stylu pin-up.

Oldschool odznacza się przede wszystkim prostotą. Rezygnacja z detalu sprawia, że ten styl jest przejrzysty i czytelny. Stosuje się w nim gruby kontur zwykle bez wypełnienia kolorem. Jeśli takowe się pojawia, to tylko w bardzo wyrazistej postaci.

Styl japoński

tatuaż - styl japoński

W tradycyjnej wersji tatuaż japoński (hormiono) pokrywa niemal całe ciało. Tatuowany wygląda tak, jakby okrywał się swoją ozdobą – niczym płaszczem. Rozmieszczenie poszczególnych elementów:

  • kwiatów,
  • zwierząt,
  • postaci,
  • czy motywów religijnych,

jest dopasowane do anatomii ludzkiego ciała. Hormiono odznacza się wielobarwnością, ukrytą symboliką oraz szczegółowością. Bazę stanowi pięć podstawowych kolorów: czarny, czerwony, zielony, indygo oraz żółty, które miesza się, żeby stworzyć kolejne barwy. Wielu artystów nadal korzysta z tradycyjnych metod tatuowania – jak specjalne igły przytwierdzone do bambusowej rączki za pomocą jedwabnej nici.

Tatuaż graficzny

tatuaż graficzny

Są to rodzaje grafik, które przypominają rysunek wykonany ołówkiem albo tuszem. Nie stosuje się w nim wypełnienia kolorem. Paleta barw jest ograniczona do bieli oraz czerni, ewentualnie dodaje się odcień szary lub atramentowy. Ten styl tatuowania pozwala wiernie przedstawiać detale i światłocień. Przenoszenie szkiców z kartki papieru na skórę wymaga od artysty kunsztu i dokładności.

Tatuaże graficzne są polecane do motywów związanych ze zwierzętami oraz roślinami. Dobrze sprawdzają się przy portretach, jako że pozwalają wiernie odtworzyć rysy twarzy. Styl świetnie nadaje się również do tatuowania figur geometrycznych, a także abstrakcyjnych grafik.

Trash polka

tatuaż trash polka

Jeden z najbardziej oryginalnych stylów w tatuażu – trash polka – powstał w niemieckim klubie Buena Vista Tattoo. Jego ojcami byli Simone Plaff i Volko Merschky. Wzory są tworzone z kolażu szczegółowych obrazów o abstrakcyjnym lub realistycznym charakterze. Według samych autorów styl ten odznacza się przede wszystkim kontrastującymi ze sobą połączeniami. Przyszłość z teraźniejszością, człowiek i technologia, abstrakcja z realizmem – kompozycja tatuażu w stylu trash polka skupia się na przeciwieństwach. Dominujące kolory to czerń, szarość i czerwień, dzięki czemu ozdoby mają nieco dramatyczny charakter.

Dotwork

tatuaż dotwork

Specjalny styl tatuowania, który przypomina nieco zasady stosowane w technice malarskiej nazywanej pointylizmem. Polega na gęstym rozmieszczeniu obok siebie kropek albo kresek, które wyznaczają kontury lub tworzą cień. Wymaga od tatuatora dobrego przemyślenia pracy oraz niezwykłej precyzji. Efekt wart jest wysiłków – tatuaż wykonany techniką dotwork odznacza się głębią i przestrzennością.

Użycie tej metody poleca się do tatuowania grafik 3D lub takich, w których ważną rolę odgrywa światłocień. Przy użyciu stylu dotwork można przedstawiać skomplikowane kompozycje w jeszcze bardziej interesujący sposób. Technika doskonale nadaje się do tatuowania buddyjskich mandali.

Blackwork

tatuaż blackwork

Są to motywy wykonywane jedynie czarnym tuszem bez rozcieńczana i bez wykorzystania jakiegokolwiek innego koloru. Cieniowanie polega na odpowiednim operowaniu grubością i rozmieszczeniem linijek oraz kropek. Graficznie przypominają tradycyjne tatuaże, jednak ich tematyka jest znacznie bardziej zróżnicowana.

Blackwork lubi skrajnie przeciwne połączenia, wykorzystuje linie o różnym charakterze oraz plamy, które są mniej lub bardziej nasycone czernią. Technika pozwala uzyskać realistyczny efekt. Wybór motywu jest w zasadzie nieograniczony – może być to zarówno tradycyjny tribal, jak i grafika przypominająca rycinę ze starego albumu.

Pozostałe techniki tatuowania opiszemy w drugiej części artykułu.
Zachęcamy do odwiedzania naszego bloga!