Obecnie duże zainteresowanie budzi handpoke, czyli swoisty powrót do ręcznego zdobienia ciała. Dzisiaj na blogu Studia Tatuażu 7 Sins Tattoo postanowiliśmy wziąć pod lupę tę technikę. Dowiedz się, na czym ona polega i poznaj najważniejsze różnice pomiędzy handpoke a tradycyjnym tatuażem. Zdobądź informacje na temat bezpieczeństwa takiego zabiegu oraz trwałości wykonanego rysunku. Zapraszamy do lektury, w której znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czym jest handpoke?

Terminem handpoke określa się tatuaż wykonywany bez specjalnej maszynki. Artysta tworzy rysunek za pomocą igły i tuszu. Wbijanie igły pozwala uzyskać kropki, które układają się w wybrany obraz. Poszczególne kropki mogą mieć różne kolory oraz intensywność. Technika jest zainspirowana odległą historią zdobienia ciała, gdy wszystkie malunki wykonywane były ręcznie.

Jakie są główne różnice między tatuażem tradycyjnym a handpoke?

Obecnie tradycyjny tatuaż wykonuje się za pomocą maszynek. Jest to podstawowe narzędzie każdego tatuatora. Klasyką są maszynki cewkowe, które wykorzystują zjawisko pola magnetycznego wytwarzanego przez cewki i wprawiającego w ruch igły. Specjalne śruby pozwalają dostosowywać głębokość i szybkość wbijania.

Na rynku dostępne są także inne modele:

  • rotacyjne,
  • typu Pen,
  • bezprzewodowe.

Najważniejszą różnicą pomiędzy tatuażem tradycyjnym a handpoke jest właśnie wykorzystany sprzęt i możliwości, które on ze sobą niesie. Technika zdobienia skóry za pomocą nowoczesnych narzędzi przyspiesza pracę i pozwala wykonywać duże czy skomplikowane wzory bez konieczności mozolnego wbijania igły.

Opcja handpoke to rysunki przygotowywane ręcznie. Ich stworzenie wymaga czasu, ogromnej precyzji i dużego doświadczenia. Najczęściej w ten sposób przygotowuje się nieskomplikowane i niewielkie wzory. Tradycyjny tatuaż pozwala puścić wodze fantazji i tworzyć obrazy, które mogą nawet obejmować np. całe plecy, ramiona czy uda. Tutaj dużo łatwiej jest zadbać o cieniowania, wykończenia czy natężenie kolorów. Przy pracy ręcznej tatuażysta musi bardzo pilnować głębokości wbijania igły, ponieważ tutaj wszystko jest zależne wyłącznie od jego wyczucia. Znaczenie ma także talent artystyczny, aby ze zwykłych kropek tuszu ułożyć całe dzieło.

Warto wiedzieć, że tatuaż handpoke bywa bardziej bolesny niż tradycyjny. Ręczne zdobienie jest czasochłonne i mniej precyzyjne niż maszynowe (często zachodzi konieczność kilkukrotnego przebicia skóry w tym samym miejscu, aby stworzyć np. cieniowanie).

studio-tatuazuCzy wykonywanie handpoke jest bezpieczne?

Na bezpieczeństwo wykonywania tatuażu wpływa przede wszystkim profesjonalizm tatuatora, a technika ma drugorzędne znaczenie. Ważny jest wykorzystany sprzęt i jego sterylność, dbałość o idealną higienę w miejscu pracy oraz poinstruowanie klienta o późniejszych zasadach dbania o gojącą się dziarę.

Przy wykorzystaniu jednorazowej igły i rękawiczek oraz dobrej jakości tuszu pochodzącego ze sprawdzonego źródła zabieg handpoke jest całkowicie bezpieczny. Warto jedynie pamiętać, aby wybrać dobre studio tatuażu, które przestrzega zasad BHP. Dzięki temu ryzyko zakażeń czy reakcji alergicznej będzie znikome.

Czy tatuaże handpoke są trwałe?

Wszystkie dziary z czasem tracą swoją początkową wyrazistość. Wpływ na to ma m.in. naturalne złuszczanie się naskórka oraz działanie szeregu czynników zewnętrzach (np. promieni UV, dlatego zaleca się stosowanie specjalnych kremów z filtrem). Handpoke jest jednak mniej trwały niż tatuaż tradycyjny. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ stosowana jest inna technika aplikacji tuszu niż w przypadku maszynek. Bardzo ważne jest, aby osoba wykonująca rysunek dobrze wyczuła głębokość wbijania igły. Zbyt płytko lub za głęboko wprowadzony tusz jest najczęstszą przyczyną szybkiego zanikania wzoru.

Na trwałość dodatkowo wpływ ma miejsce, gdzie znajduje się dziara. Najdłużej utrzymują się tatuaże na ramionach czy klatce piersiowej, a najszybciej blakną te na dłoniach.

Szukasz doświadczonego artysty, który wykona tatuaż handpoke? Zgłoś się do 7 Sins Tattoo!

Spodobała Ci się technika handpoke i chcesz wykonać ozdobę, która może stać się Twoim znakiem rozpoznawczym? Studio Tatuażu 7 Sins Tattoo zaprasza. Nasz artysta dokładnie wyjaśni Ci, jak wyglądają etapy takiego zabiegu. Wspólnie dobierzemy rysunek, który da się stworzyć za pomocą samej igły, a jednocześnie najlepiej będzie pasował do Twojego stylu, charakteru oraz preferencji, a następnie zajmiemy się jego przeniesieniem na skórę.