Spis treści

Niektórzy wierzą, że wszystko, co najlepsze we współczesnej sztuce, zostało zaczerpnięte od klasyków. Podobnie jest z tatuażami. Nurt newschool to nowa interpretacja tradycyjnego stylu w tatuatorstwie. Zaczerpnięto z niego przede wszystkim charakterystyczną grubą kreskę i intensywny kolor. Połączono to z nutką komiksowego szaleństwa i sporą dozą artystycznej wyobraźni. Poznaj najważniejsze wyróżniki tatuażu newschool. Dla kogo takie wzory będą idealne?

Czym wyróżniają się neotradycyjne tatuaże?

Dziary w stylu newschool to pochwała eklektyzmu i pomysłowości artystów. Mistrzowie igły mogą dać w nim upust swojemu talentowi i bogatej wyobraźni. Choć nurt ten wywodzi się z tradycyjnej, starej szkoły, to widać tu wyraźne różnice między klasycznymi tatuażami a nowoczesnymi grafikami.

Neotradycyjne wzory zaczęły wyodrębniać się już w latach 80. XX wieku na kanwie rozwoju stylu ulicznego i wciąż ewoluują. Nie istnieją tu wyraźne ramy stylistyczne – każdy rysunek jest bowiem jedyny w swoim rodzaju i często personalizowany.

Co takiego wyróżnia newschool? Przede wszystkim tatuaże są bardziej skomplikowane niż te klasyczne. Dzięki temu istnieje tu duży potencjał ilustracyjny – wzory świetnie wyglądają jako rękawy na rękach lub nogach, zwłaszcza jeśli tworzą spójną historię.

Chociaż ze starego stylu pozostała tu charakterystyczna mocna kreska, jest ona dokładniejsza, a wypełnienie wyróżnia się głębią i przejściami tonalnymi, wprowadzając efekt trójwymiarowości.

Szczególne są również motywu w stylu neotradycyjnym. Nurt ten pozwala na dużą swobodę, ale mimo to, dominują wzory:

  • komiksowe;
  • oldschoolowe (pin-up girls, noże, serca, pistolety itp.);
  • humorystyczne;
  • abstrakcyjne.

Styl inspirowany graffiti i komiksem

Nowy styl w tatuowaniu czerpie wiele ze sztuki ulicy. Mistrzowie graffiti stali się inspiracją dla współczesnych tatuażystów. Widać to zwłaszcza w odważnych, jaskrawych kolorach i wyraźnych obramowaniach. Czasem w rysunku widać nawet imitacje odprysków sprayów lub wręcz efekt „spływającej farby”.

Blisko związane ze sztuką grafitti są motywy komiksowe. Mogą być to wariacje na temat kultowych bohaterów oraz wprowadzenie wątków humorystycznych, często wręcz parodystycznych.

Komiks jest nieodłącznym elementem wzorów neotradycyjnych. Jednak są to rysunki inspirowane raczej nowoczesnymi twórcami, które zahaczają o styl filmów animowanych.

neotradycyjny tatuaż

Poznaj najpopularniejsze motywy

Neotradycyjne tatuaże są ściśle związane z subkulturą młodzieżową. Odzwierciedlają duży dystans do świata i radość czerpania z życia. Szczególnie cenią sobie je osoby, które lubią się wyróżniać swoim wyglądem.

Najczęściej dziara newschool składa się z przedstawienia głównego. Może być to zwierzę (tu popularnością cieszą się barwne ptaki, azjatyckie tygrysy, ale i domowe psy czy koty), czaszka, twarz lub inny motyw. Wzór uzupełniany jest często o elementy roślinne lub abstrakcyjne wzory.

Podobnie jak w tradycyjnym stylu, tu również pojawiają się motywy nawiązujące do klasycznych grafik, zwłaszcza o tematyce pirackiej, miłosnej czy patriotycznej. Jednak wszystko to występuje w nowej, barwnej oprawie.

Na co zwrócić uwagę wybierając salon tattoo?

Szukając salonu tatuażu najlepiej kierować się opiniami oraz zrealizowanymi zamówieniami. Każde studio lubi chwalić się swoimi pracami, czy to na stronie internetowej, czy w galerii na miejscu. Przejrzyj prace i zastanów się, czy dany artysta wykonuje tatuaże w stylu, który Ci się podoba. Pamiętaj, że nie zawsze tanio oznacza dobrze, jednak warto czasem poczekać na rabaty czy okresowe zniżki.

Nigdy nie rób dziary w przypływie chwili. Zawsze lepiej dłużej się zastanowić zarówno nad wzorem, jak i miejscem, zwłaszcza jeśli rysunek jest skomplikowany. Stawiaj na specjalistów z doświadczeniem, a wówczas unikniesz ewentualnych błędów i niezadowolenia. Jeśli szukasz sprawdzonego salonu tattoo w Poznaniu, zajrzyj do naszego studia 7sinstatoo na Górnej Wildzie.

Zainteresowany tatuażem w stylu newschool? Zapisz się na konsultację z tatuażystą 7sinstatoo!

Newschool to nowoczesna klasyka wśród tatuaży. Doskonale oddaje ducha szalonych czasów, w których żyjemy – kolorowych i z dużą dawką ironii. Wykonanie takiej dziary wymaga sprawnej ręki. Zadbaj więc o dobrego specjalistę. Prawdziwych mistrzów igieł znajdziesz w naszym salonie tatuażu 7sinstatoo w Poznaniu. Zapytaj o cennik i umów się na konsultację z profesjonalistą.