Jeszcze kilkanaście lat temu dominowało zaledwie kilka stylów w tatuażu, a dziary kojarzyły się głównie z subkulturami. Dzisiaj chętnych na trwałe grafiki nie brakuje, a w tatuatorstwie przybywa nowych nurtów. Linework i dotwork to przykłady stylów wywodzących się z minimalizmu i oszczędności w dekoracjach. Przeczytaj, na czym polega fenomen tych dziar, z jakimi motywami się wiążą i dla kogo będą strzałem w dziesiątkę.

Spis treści

Zainspiruj się grafiką w swojej dziarze

Coraz więcej osób decyduje się na zrobienie tatuażu. Rosnącej popularności dziar sprzyja powszechność social mediów. Internet to prawdziwa kopalnia inspiracji nowych wzorów. Obok oldschoolowych dziar czy bogato ilustrowanych rękawów znaleźć można bardziej nowoczesne grafiki. Są to subtelne wersje wzorów, dlatego często sięgają po nie osoby ceniące sobie minimalizm.

Nowe style kojarzą się z estetycznymi dekoracjami ciała przypominającymi biżuterię. Często osoby decydują się na takie rysunki na początku przygody z tatuażami. Na ich korzyść przemawia fakt, że minimalistyczne wzory są łatwiej akceptowane w miejscach pracy czy przez starsze pokolenia. Z tego powodu sprawdzą się w przypadku młodych ludzi, np. jako dziara z okazji 18. urodzin.

Pamiętaj jednak, że każdy rysunek powinien być wykonany przez profesjonalistę. Przed wyborem wymarzonego wzoru przejrzyj dotychczasowe prace tauażysty oraz upewnij się, że rozumie Twoją koncepcję. W Seven Sins Tattoo w Poznaniu wykonujemy tanio i profesjonalnie wiele rodzajów wzorów.

Poznaj dwa nowoczesne style tatuażu: linework oraz dotwork.

Siła konturu, czyli tatuaże linework

Wzory w stylu linework, nazywane często linearnymi, to jedne z najmodniejszych tatuaży ostatnich lat. Najważniejszym elementem jest tu linia, dlatego zazwyczaj występują w kolorze czarnym, bez wypełnienia.

Linework to dziary, które przypominają szkice ołówkiem, często nawet rysowane przez artystę-amatora. Szczególnie modne są wzory stworzone jedną ciągłą linią bez odrywania dłoni, które tworzą kontury danego kształtu.

Jednak styl linearny to nie tylko proste symbole i grafiki. Wiele z nich, zwłaszcza motywy kwiatowe lub abstrakcje, wymagają szczególnie wprawnej ręki – wykona je tylko dobry tatuażysta z doświadczeniem.

Postaw na kropki, czyli dotwork style

Alternatywą do ciągłej i wyraźnej linii są wzory powstałe z kropek. W stylu dotwork kropki mogą stanowić część konturu lub jego wypełnienie. Zagęszczenie „dotów” wpływa na stopień cieniowania oraz efekt głębi całego wzoru.

Styl dotwork jest dość różnorodny. Z jednej strony można wykorzystać technikę kropkowania do stworzenia „ziarnistej”, nieco mrocznej grafiki blackwork. Z drugiej strony styl doskonale komponuje się z motywami graficznymi.

Projekty wykonane w duchu dotwork zazwyczaj rzucają się w oczy nasyceniem pigmentu oraz „gęstością”. Nie brakuje jednak delikatniejszych wzorów inspirowanych roślinną ornamentyką.

profesjonalny tatuażysta

Popularne motywy i techniki

Decydując się na tatuaż, oprócz stylu wykonania starannie wybierz tematykę. Często jedno wynika z drugiego, i tak wzory linearne z reguły dotyczą motywów zdobniczych – kwiatowych, zwierzęcych lub ornamentów abstrakcyjnych. Ten styl najlepiej prezentuje się w pojedynczych grafikach umieszczonych niemalże na dowolnym fragmencie skóry. Linework to również różnego rodzaju napisy, często inspirujące cytaty, słowa lub motta życiowe.

Jeżeli chodzi o styl dotwork, jak wcześniej wspominaliśmy, występują tu zarówno mroczne motywy, takie jak monochromatyczne ilustracje, jak również subtelne grafiki. Jednak kropkowania najczęściej kojarzone są z rozbudowanymi mandalami czy różnego rodzaju geometrią, również w efekcie 3D.

Wykonując tatuaże linework oraz dotwork, szczególnie ważna jest precyzja. Zwłaszcza w tym pierwszym stylu linia powinna być ciągła, bez przerw. Z kolei w przypadku kropkowania elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest cieniowanie, w tej metodzie nazywane stipplingiem. Wymaga ono szybkich i dokładnych ruchów ręki tatuatora.

Zainteresowana tatuażami linework i dotwork? Umów się na konsultację w Seven Sins Tattoo!

Dzisiejsze tatuaże nie muszą szokować, a często stanowią rodzaj trwałej biżuterii ciała. Dziary powoli stają się uniwersalną ozdobą. Nowe, minimalistyczne wzory chętnie wybierają kobiety w różnym wieku. Kusi Cię rysunek na ciele w stylu linework lub dotwork? Skontaktuj się z naszym salonem tatuażu w Poznaniu Seven Sins Tattoo. Proponujemy, omawiamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z dziarami. Napisz do nas i umów się na wizytę.