Piercing może mieć różne zastosowanie, nie tylko czysto wizualne. Wiele osób decyduje się na zrobienie kolczyka właśnie w miejscu niewidocznym na pierwszy rzut oka. Mowa tu głównie o przekłuciach intymnych, które cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Dodają nieco pikanterii w życiu erotycznym, zwiększając doznania seksualne i stanowiąc swoisty afrodyzjak. Przeczytaj, czy piercing miejsc intymnych jest bezpieczny? Gdzie można zrobić kolczyk i jak wygląda gojenie?

Spis treści

Co musisz wiedzieć przed decyzją o piercingu intymnym

Chociaż piercing intymny sprawia wrażenie nowoczesnej ozdoby ciała, w rzeczywistości znany był już wiele wieków temu. Co ciekawe, panowie przekłuwający penisy w XIX wieku czynili to głównie ze względów praktycznych, a dla średniowiecznych kobiet kolczyk na wargach sromowych stanowił niejako klucz do cnoty. Jak na ironię, dziś przekłucie miejsc intymnych związane jest głównie ze zwiększeniem doznań erotycznych.

Należy jednak pamiętać, że zabieg jest dość bolesny ze względu na silnie unerwienie miejsc intymnych. Szczególnie ważna jest również sterylność narzędzi oraz doświadczenie piercera, co pozwoli uniknąć niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. Najlepiej wykonywać przekłucie w dobrym salonie, takim jak profesjonalne studio tatuażu i piercingu 7sintattoo w Poznaniu.

Rodzaje piercingu intymnego – gdzie zrobić kolczyk?

Przekłucia intymne dotyczą najczęściej dwóch obszarów ciała: okolic piersi oraz genitaliów. Wybór miejsca zależy nie tylko od indywidualnych preferencji, ale i możliwości anatomicznych. Przykładowo wykonanie kolczyka w łechtaczce możliwe jest jedynie, gdy ta część jest odpowiednio duża i rozbudowana.

Wyróżnia się wiele odmian żeńskiego piercingu intymnego, w tym:

  • nipple piercing – przekłucie sutka możliwe do wykonania w różnych kierunkach i kombinacjach;
  • sternum piercing – kolczyk zlokalizowany w okolicy mostka, zazwyczaj centralnie między piersiami;
  • labia piercing – to nic innego jak przebicie warg sromowych mniejszych lub większych;
  • clitoris piercing – pionowe lub poziome przekłucie łechtaczki;
  • clitorial hood piercing – kolczyk na tzw. kapturku, czyli kawałku skóry nad łechtaczką.

U mężczyzn można wykonać przekłucia typu:

  • doyde – kolczyk na brzegu żołędzi;
  • ampallang – przekłucie żołędzi w poprzek;
  • frenum – piercing w wędzidełku;
  • prince Albert – kolczyk przechodzący przez żołądź oraz moczowód;
  • hafada – piercing moszny.

Wybierz odpowiedni materiał i rodzaj kolczyka

Ponieważ przekłucia w miejscach intymnych nierzadko skutkują odrzuceniem ozdoby, niezwykle ważny jest tu odpowiedni dobór materiału oraz rozmiaru. Profesjonalny piercer z pewnością dostosuje kolczyki do miejsca oraz rodzaju przebicia. Najczęściej stosowane są tu sztangi, które po zagojeniu można wymienić na kółka, podkówki czy inne. Aby uniknąć nieporządnych reakcji alergicznych, należy używać bezpiecznych i nieuczulających materiałów, takich jak tytan, teflon (PTFE) czy bioplast.

Pielęgnacja i gojenie – na co zwrócić uwagę?

Przekłucia w miejscach intymnych zazwyczaj wymagają znacznie dłuższego czasu gojenia niż w przypadku innych rodzajów piercingu. Zazwyczaj okres ten trwa od kilku do kilkunastu tygodni. W przypadku kolczyków w męskich genitaliach proces może wydłużyć się do 9 miesięcy.

W czasie gojenia należy szczególnie dbać o przekłucie. Najważniejsza jest tu higiena, a więc przemywanie rany co najmniej dwa razy dziennie czy unikanie dotykania jej brudnymi rękoma. Po piercingu sutków warto zrezygnować ze spania na brzuchu, a kobietom zaleca się noszenie miękkich staników.

Jeżeli chodzi o wstrzemięźliwość od stosunku, tu zdania są podzielone. Jedni specjaliści uważają, że przez cały okres gojenia należy unikać kontaktów seksualnych, podczas gdy inni zalecają jedynie delikatne zbliżenia, a w przypadku dyskomfortu zmiany pozycji. Oczywiście konieczna jest staranna higiena zarówno przed, jak i po stosunku.

Postaw na profesjonalne studio tatuażu i piercingu w Poznaniu

Piercing intymny może być ciekawym doświadczeniem oraz oryginalną ozdobą dla każdej płci. Możliwości przekłuwania części anatomicznych ciała jest mnóstwo – wybierz dla siebie miejsce na kolczyk, które najbardziej usatysfakcjonuje Ciebie, a być może i Twojego partnera lub partnerkę. Więcej informacji i piercingu znajdziesz na naszym blogu. Decyzja podjęta? Skontaktuj się z naszym studio tatuaży i piercingu w Poznaniu i umów się na przekłucie.