Od kilku lat zarówno w Polsce, jak i na świecie panuje trend na ozdabianie ciała tatuażami. Eksperci z salonu tatuażu Seven Sins Tattoo z Poznania doradzają, kto nie powinien decydować się na tego typu zabieg, a także, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę podczas gojenia tatuażu.

Czy tatuowanie ciała jest w ogóle bezpieczne?

Współczesne tatuaże nie mają nic wspólnego ze światem przestępczym. Są postrzegane raczej jako sposób na wyrażenie siebie, podkreślenie własnej osobowości, czy nawet na upamiętnienie ważnego wydarzenia w życiu. Mogą też mieć symbolikę duchową. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak ogromną popularnością.

Tatuowanie wiąże się z serią nakłuć prowadzących do uszkodzenia tkanek znajdujących się pod skórą. Z tego względu tak ważne jest, aby było przeprowadzane przez dobrego tatuażystę w higienicznych warunkach. Wybierając salon tatuażu, zwróć uwagę na sterylność narzędzi, wykorzystywane barwniki, używane środki do dezynfekcji itp. W ten sposób znacząco zmniejszysz ryzyko zakażenia się wirusem HIV, HCV, groźną bakterią, czy innym niebezpiecznym dla zdrowia patogenem.

Kto nie powinien decydować się na tatuaż?

Wielu ludziom wydaje się, że w dzisiejszych czasach tatuaż może mieć każdy. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ do wykonania zabiegu istnieje kilka istotnych przeciwwskazań. Nie zaleca się tatuowania ciała osobom z:

  • chorobami nowotworowymi,
  • ciężkimi schorzeniami somatycznymi,
  • rozpoznanymi guzami o nieznanej etiologii,
  • zaburzeniami psychicznymi,
  • wirusem HCV, HBV i HIV,
  • świeżymi ranami po zabiegach chirurgicznych,
  • padaczką,
  • nieunormowaną cukrzycą,
  • stwardnieniem rozsianym,
  • chorobami naczyń obwodowych.

Przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu są także niektóre aktywne choroby skóry. Zalicza się do nich między innymi łuszczycę, egzemę, rumieniec, liszaj płaski, bielactwo, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry oraz zapalenie tkanki łącznej. Znamiona, pieprzyki, czy blizny w większości przypadków nie wykluczają zrobienia ozdoby. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak wcześniej skonsultować się z dermatologiem, który dokładnie oceni zmianę na ciele i zadecyduje o możliwości wykonania tatuażu.

O czym pamiętać podczas gojenia tatuażu?

Jak już wspomniano wyżej, nieumiejętnie przeprowadzony zabieg wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Równie ważne znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja tatuażu wykonanego na skórze. Chcąc mieć pewność, że ozdoba dobrze się zagoi, nie wolno rozdrapywać powstałych na jej powierzchni strupów. W przeciwnym razie może dojść do infekcji, a nawet ostrego stanu zapalnego wymagającego leczenia. Przez pierwsze dni po zabiegu zaleca się rezygnację z napojów alkoholowych oraz innych używek, które mogłyby doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Aby rana dobrze się goiła, najlepiej jest jej zapewnić stały dostęp do powietrza. Miejsca, w którym został wykonany tatuaż, nie powinno też wystawiać się na bezpośrednie działanie intensywnego promieniowania ultrafioletowego. Jeśli ozdoba została wykonana latem, najlepiej obszar zabiegowy chronić chustą lub regularnie smarować go preparatem z odpowiednio wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Dobrze jest też unikać gorących kąpieli, sauny oraz publicznych basenów.

Podsumowanie

Świadomość dotycząca przeciwwskazań do tatuowania wciąż jest bardzo mała. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tego typu ozdoby nie są bezpieczne dla wszystkich. Dlatego tak istotny jest wybór profesjonalnego studia tatuażu. W sprawdzonym miejscu tatuażysta przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzi szczegółowy wywiad, wykluczając wszelkie ewentualne choroby uniemożliwiające wykonanie permanentnej ozdoby na skórze.