Jeśli nazywasz siebie miłośnikiem tatuażu, Twoją skórę z pewnością zdobi już niejedno dzieło. Być może masz w planach następne dziary lub dopiero stoisz przed decyzją o przyozdobieniu ciała po raz pierwszy? Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś, zastanawiało Cię kiedykolwiek, ile tak naprawdę wiesz o tatuowaniu? Masz ochotę poznać kilka ciekawych faktów? Jeśli tak, to czytaj dalej!

Skąd pochodzi słowo „tatuaż”?

Jak często używasz słowa tatuaż? My na Wildzie w Poznaniu kilkanaście razy dziennie! Warto więc znać jego pochodzenie. Początki tatuażu sięgają aż do Polinezji i tamtejszego określenia „tatau”, które w wolnym tłumaczeniu to „naznaczyć coś”, „oznaczyć kogoś”. Z kolei „ta” jest dźwiękonaśladowczym wyrazem, odzwierciedlającym rytm uderzającej igły. Historia związana z ozdabianiem ciała rozpoczęła się według naukowców już 12 000 lat przed naszą erą. Ówczesne malunki nie przypominały jednak współczesnych dziar. Na początku lat 90. odkryto zmumifikowane szczątki ludzkie, szacunkowo mogły liczyć nawet 5200 lat, na których zachowały się permanentne zdobienia – głównie symbole religijne.

Kobiety czy mężczyźni? Kto tatuuje się chętniej?

Pewnie myślisz, że mężczyźni, skoro na ulicy dość często mija się wydziaranych facetów. Czy aby na pewno? I tu zaskoczenie: w ostatnich latach to kobiety częściej ozdabiają swoje ciała. To powszechnie spotykane przekonanie być może wynika z faktu, że dziewczyny częściej wybierają obszary, które mogą bez problemu zakryć ubraniem. Równolegle rośnie też liczba pań decydujących się na trwałą ozdobę w widocznym miejscu. Statystycznie tatuaż ma co trzydziesty Polak, więc i tak daleko nam do Brytyjczyków, Amerykanów czy Niemców. Jeśli masz ochotę wykonać dziarę, wybierz profesjonalne studio tatuażu w Poznaniu!

Gdzie w Europie nie zrobisz kolorowej dziary?

Kilka lat temu Francja zmieniła przepisy dotyczące ozdabiania ciała. Ze względu na wyniki badań laboratoryjnych nad barwnikami zakazano wykonywania kolorowych tatuaży. Na szczęście kilka rodzajów pigmentów jest dozwolonych i dopuszcza się je do użytku, tj.: czarne, białe, szare, niebieskie i zielone. W Polsce nadal można korzystać z pełnej palety barw, jednak jeśli masz skłonności alergiczne, powinieneś szczególnie uważać na czerwienie i pomarańcze, które mogą być drażniące dla skóry. Warto też pamiętać, że kolorowe tatuaże mają w każdym studio, również u nas w Poznaniu, osobny cennik. Musisz zazwyczaj liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku czarnego tuszu.

Najdroższy tatuaż na świecie?

Nie martw się, na pewno nie przyjdzie Ci zapłacić tyle, ile za najdroższy tatuaż w historii! Miał on niewiele wspólnego z tradycyjną maszynką i igłą. Był jedynie tymczasowy, lecz absolutnie spektakularny! Składał się bowiem z… 612 szlifowanych diamentów, a każdy z nich miał 5 karatów. „Musiał kosztować miliony!” – myślisz. Prawie, jego cena wyniosła ok. 924 000 dolarów. Spokojnie, nasz salon tatuażu w Poznaniu nie narazi Cię na takie koszty.

Kilka zaskakujących faktów o dziarach

Na koniec dorzucamy jeszcze garść ciekawostek, które na pewno wprawią Cię w osłupienie! Czy wiesz, że…

  • permanentne ozdoby na ciele mieli m.in. Albert Einstein, Józef Stalin i Thomas Edison?
  • istnieje człowiek wytatuowany w 100%, czyli dosłownie od stóp do głów?
  • muzułmanie i wyznawcy judaizmu nie mogą ozdabiać swoich ciał?
  • najlepiej zarabiającym tatuatorem jest Amerykanin Scott Campbell? Stawka za godzinę jego pracy wynosi 1000 dolarów.
  • w trakcie tatuowania skórę nakłuwa się od 50 do 3000 razy na minutę?
  • najpopularniejszy napis tatuowany na ciele to „never give up”, a mimo to wciąż sporo osób się na niego decyduje?

Szukasz dobrego studia? Odwiedź nas!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już nieco więcej o tatuowaniu i samych dziarach. Być może tych kilka nieznanych szerzej ciekawostek zachęciło Cię do tego, by na swoim ciele zagościł pierwszy lub kolejny tatuaż? Zapraszamy na Wildę w Poznaniu, gdzie znajdziesz utalentowanych artystów – gotowych do tego, by wykonać na skórze prawdziwe dzieło sztuki. Masz pytania? Skontaktuj się z nami, a otrzymasz wszystkie potrzebne informacje. Czekamy na Ciebie!