Stanowią sposób na wyrażenie siebie, są ozdobą ciała i niekiedy bywają wizytówką noszącej je osoby. Tatuaże – bo właśnie o nich mowa – mogą wiele powiedzieć o człowieku, nawiązywać do jego zainteresowań i doświadczeń, a jednocześnie podkreślają indywidualizm. Martwisz się, że Twój tatuaż będzie źle postrzegany w pracy? A może współcześnie nie stanowi to już problemu? Czytaj dalej – w tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Popularność tatuaży a praca

Obecnie ludzie dążą do podkreślania swojego indywidualizmu, a jednym ze sposobów na to są właśnie tatuaże. Dostępność różnorodnych wzorów, możliwość wybrania preferowanych wariantów kolorystycznych, rozmiarów i miejsca na ciele – to wszystko sprawia, że każdy ma szansę zyskać niepowtarzalny symbol swojej odrębności. Jak to jednak wpłynie na poszukiwanie lub utrzymanie dotychczasowej pracy?

Wiele zależy od miejsca, w jakim wykonany będzie tatuaż. Z pewnością najbezpieczniejszą opcją jest zrobienie go na niewidocznym obszarze ciała, na co dzień ukrywanym pod ubraniem. Wiele osób chce jednak, żeby był on dostrzegalny i stanowił ozdobę, dlatego decyduje się na umieszczenie go na nadgarstku, przedramieniu, łydce – to jedne z najpopularniejszych miejsc na ciele, na których pojawiają się te graficzne dekoracje. Odważniejsi ozdabiają swoją szyję, a nawet twarz.

Jak prezentować tatuaże podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Pamiętaj, że decyzja o potencjalnym zatrudnieniu powinna zapaść na podstawie wykształcenia, doświadczenia, predyspozycji osobowościowych i umiejętności, a nie wyglądu! Obecnie zwiększa się też tolerancja i świadomość dotycząca różnorodności, dlatego z pewnością coraz łatwiej jest znaleźć pracę, nawet mając tatuaż w widocznym i kontrowersyjnym miejscu. Jeśli taki posiadasz, nie ukrywaj go na siłę – niech będzie Twoją ozdobą, jednak zrezygnuj wtedy z krzykliwego ubioru i postaw na stonowane stylizacje. Schludny strój pomoże Ci zrobić dobre wrażenie, a jeżeli w dodatku możesz pochwalić się kompetencjami zawodowymi, tatuaż nie powinien utrudnić Ci pozytywnego przejścia rozmowy kwalifikacyjnej.

tatuaze-w-pracyPraca w różnych branżach a tatuaże

Oczywiście są branże, w których wygląd ma ogromne znaczenie. Dotyczy to zwłaszcza:

  • sektora usług i obsługi klienta – tu liczy się pierwsze wrażenie i wzbudzenie zaufania, dlatego niektórzy pracodawcy mogą mieć obawy, że tatuaż utrudni kontakt z partnerami biznesowymi czy klientami,
  • służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki i specjaliści są uznawani za zawody zaufania publicznego,
  • przedstawicieli zawodów pedagogicznych – środowisko pracujące z dziećmi i ich rodzicami może wiązać się z konserwatywnymi opiniami dotyczącymi wyglądu,
  • pracy w mediach – zwłaszcza telewizji, gdzie trzeba prezentować się nie tylko profesjonalnie, lecz także neutralnie,
  • aktorów teatralnych i filmowych – widoczne i trudne do zamaskowania tatuaże mogą utrudnić otrzymanie wielu ról.

W zależności od branży, w jakiej zamierzasz pracować, możesz je wyeksponować lub próbować zakryć. Duży wpływ ma to, gdzie znajdują się tatuaże. W pracy powinien liczyć się przede wszystkim profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, są jednak stanowiska, na których prezencja ma ogromne znaczenie. W takich sytuacjach pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwrócą uwagę na to, jak wyglądasz. Nie oznacza to jednak, że tatuaż przekreśli Twoje szanse na karierę.

Gdzie warto robić tatuaże?

Najbezpieczniejsze są te obszary ciała, które możesz łatwo zakryć – na przykład idąc na rozmowę kwalifikacyjną czy wykonując codziennie obowiązki zawodowe. Łydka, przedramię, nadgarstek wydają się jednymi z lepszych miejsc, ponieważ tatuaże na nich nie są bardzo kontrowersyjne. Jeśli chcesz ozdobić swoją twarz lub szyję, musisz liczyć się z ryzykiem trudności w znalezieniu pracy, choć wiele zależy od branży i stanowiska, na jakie aplikujesz.

Zrób tatuaż w studiu z doświadczonymi artystami

Skorzystaj z doświadczenia i umiejętności naszych tatuatorów, zainspiruj się dostępnymi wzorami lub wybierz własny! Tatuaże w pracy nie muszą być źle widziane – z chęcią doradzimy Ci motywy, które nie wpłyną niekorzystnie na Twój rozwój zawodowy. Zajrzyj do 7 Sins Tattoo i przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić.