Planujesz zrobić tatuaż i martwisz się o swój harmonogram aktywności fizycznych? Na szczęście miłość do ćwiczeń i zamiłowanie do artystycznych wzorów można ze sobą pogodzić! Jak długo należy wstrzymać się od treningu po wykonaniu nowej dziary? Jak zadbać o higienę gojącej się rany? Czy rodzaj noszonej odzieży sportowej ma znaczenie? Te i inne wątpliwości rozwiewają eksperci z profesjonalnego studia tatuażu w Poznaniu.

Spis treści

Kiedy wznowić treningi po zrobieniu nowej dziary?

Sugerujemy powstrzymać się od intensywnych ćwiczeń fizycznych po wykonaniu tatuażu. Twoja skóra potrzebuje czasu na wygojenie. Dzieło sztuki, zdobiące ciało, pozostanie z Tobą do końca życia. Upewnij się więc, że wiesz, jak o nie dbać. Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak szybko można powrócić do aktywnego trybu życia. Jest jednak kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed powrotem na siłownię czy basen.

 1. Tatuowanie polega na wykonaniu setek drobnych nakłuć. Powstaje otwarta rana, przez którą mogą dostać się do ciała drobnoustroje. Sprzęt na siłowni lub woda w basenie może zawierać szkodliwe bakterie i wirusy.
 2. Kiedy ćwiczysz, mięśnie rozciągają spoconą skórę. Gojenie się przemokniętego, naciągniętego tatuażu jest utrudnione.
 3. Pocieranie świeżej rany przez odzież lub sprzęt sportowy zakłóca prawidłową regenerację.
 4. Ekspozycja na słońce i solarium może doprowadzić do podrażnień i wyblaknięcia kolorów.

Eksperci ze studia tatuaży w Poznaniu sugerują odczekać co najmniej 48 godzin przed powrotem do treningu. Weź pod uwagę rozmiar i lokalizację dziary. Postaw na aktywności, które nie obejmują gojącego się obszaru.

O czym warto pamiętać w zależności od rodzaju sportu?

Profesjonalne zalecenia naszych ekspertów ze studia tatuaży w Poznaniu różnią się nieco w zależności od rodzaju uprawianego sportu.

 1. Sugerujemy zrezygnować z pływania przez 4 do 6 tygodni, zależnie od wielkości dziary. Moczenie otwartej rany może spowodować wyblaknięcie atramentu, podrażnienia i infekcje.
 2. Z siłowni i zajęć fitness można zacząć stopniowo korzystać po około 4-5 dniach. Należy pamiętać o dezynfekcji sprzętu i stosowaniu odpowiedniej odzieży sportowej, zakrywającej tatuaż. Na początku zrezygnuj z treningu angażującego wytatuowaną część ciała. Po zakończeniu ćwiczeń weź prysznic i zadbaj o pielęgnację gojącej się rany.
 3. Joga i stretching są dozwolone po 48 godzinach. Załóż odpowiedni strój, aby uniknąć uciskania i ocierania wrażliwego miejsca.
 4. Odpuść sobie jogging w słoneczną pogodę. Intensywne pocenie się doprowadzi do zamoknięcia rany.
salon-tattoo

Odpowiednia higiena i gojenie się rany

Chcesz, aby Twoja skóra szybko się zregenerowała? Zastosuj się do zaleceń profesjonalnego studia tatuażu w Poznaniu. Poznaj najważniejsze zasady prawidłowej higieny świeżej dziary:

 • pierwszy prysznic weź po 24 godzinach po zabiegu, zaniechaj kąpieli,
 • po wysiłku fizycznym umyj spoconą okolicę dziary mydłem antybakteryjnym i ciepłą wodą,
 • regularnie wymieniaj opatrunki, zawsze czystymi dłońmi,
 • stosuj maści przyśpieszające gojenie się ran, a następnie balsamy zapobiegające wysychaniu.

Pozwól na naturalny proces regeneracji. Powstrzymaj się przed samodzielnym usuwaniem strupków i łuszczącej się skóry. Rana zazwyczaj goi się około dwóch tygodni. Na długość tego procesu ma wpływ wielkość dziary, poziom higieny oraz indywidualne cechy organizmu.

Odzież sportowa a tatuaż

Czujesz się na siłach, aby wrócić do aktywności fizycznej? To wspaniale! Sięgnij po profesjonalną odzież sportową, która:

 • nie powoduje ucisku – zrezygnuj z obcisłego stroju, 
 • nie obciera – odłóż do szafy zbyt luźne, obszerne ubrania.

Znajdź złoty środek między ciasnym a luźnym. Upewnij się, że odzież nadal dobrze leży i nie naciska bezpośrednio na skórę. Zmniejszysz ryzyko podrażnienia nowego tatuażu i unikniesz gromadzenia się szkodliwych drobnoustrojów.

Zadbaj o nową dziarę z 7sinstattoo!

Dając skórze czas na regenerację, będziesz w stanie w mgnieniu oka wrócić do swojej rutynowej aktywności fizycznej. Warto jest zrobić przerwę w treningu, aby zachować oryginalne piękno nowej dziary. Teraz już wiesz jak zadbać o prawidłowe gojenie się rany i kiedy wrócić do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Zadzwoń do profesjonalnego studia tatuażu w Poznaniu i umów się na wizytę!