Tatuaże w stylu old school, czyli jakie? Podpowiadamy!

Jest to tradycyjna technika zdobienia ciała, która dała podwaliny wielu nowym prądom. Styl old school przyciąga spojrzenia połączeniem ciemnych zarysów z barwnymi wypełnieniami. Czym dokładnie wyróżniają się tatuaże wykonane według zasad tzw. starej szkoły? Przeczytaj i poznaj ich historię, cechy charakterystyczne oraz najczęściej wykorzystywane motywy. Dowiedz się także, gdzie wykonać taki rysunek, aby zyskać dokładnie taki efekt, na jakim Ci zależy.

 

Old school – historia powstania stylu

Pierwsze tatuaże do Europy i Ameryki Północnej trafiły od pierwotnych plemion zamieszkujących m.in. tereny Azji oraz wyspy otaczające dzisiejszą Australię. Te ziemie były miejscami odkrywanymi przez żeglarzy przemierzających morza i oceany w poszukiwaniu m.in. nowych dróg handlowych. Stykali się oni z rdzennymi mieszkańcami i ich egzotyczną kulturą oraz zwyczajami. Marynarze, którzy trafili na obszary zamieszkiwane przez Aborygenów (żyjących na wyspach Polinezji), zachwycili się sztuką zdobienia ich ciał. Wielu z nich chciało ją naśladować, dlatego zaczęli zdobywać wiedzę i uczyć się techniki wykonywania podobnych rysunków.

Popularny styl old school to inspiracja egzotycznymi dziełami. Za jego prekursora uznawany jest Norman Kate Collins – amerykański odkrywca żyjący w latach 1911-1973, który w branży znany jest pod pseudonimem „Sailor Jerry”. Podczas swojej służby morskiej odbywał on liczne podróże po najdalszych zakątkach świata i miał styczność z wieloma różnymi kulturami. Bardzo spodobały mu się tatuaże mieszkańców Południowo-Wschodniej Azji i postanowił je propagować na Zachodzie. Po zakończeniu pracy w marynarce, osiadł na Hawajach. W chińskiej dzielnicy w Honolulu wynajął lokal i założył własny salon. Właśnie tutaj stworzył tatuaże old school, które błyskawicznie zdobyły naśladowców.

Czym charakteryzuje się old school?

Klasyczne tatuaże w stylu old school wyróżniają się grubymi konturami i jaśniejszymi wypełnieniami. Szkic tworzą wyraziste czarne linie, które najczęściej układają się we wzory nawiązujące do tematyki morskiej oraz symboli, które pojawiały się na ramionach dawnych marynarzy.

Artyści najczęściej korzystają z kilku podstawowych kolorów:

  • żółtego,
  • zielonego,
  • czerwonego,
  • niebieskiego.

Jest to bardzo uniwersalna technika graficznych tatuaży. Początkowo rysunki wykonywane były przez samych żeglarzy, którzy niekoniecznie byli utalentowanymi artystami potrafiącymi idealnie odwzorować rzeczywistość. Tatuaże old school są przejrzyste i łatwe do odczytania.

oldschool-tatuazeJakie są najpopularniejsze motywy w stylu old school?

Pierwsze tatuaże w stylu old school nawiązywały do tematyki marynistycznej. Dla wielu podróżników miały one stanowić swoiste amulety chroniące ich przed sztormami i innymi niebezpieczeństwami czyhającymi na wodzie oraz w odległych krainach. Doskonale jest to widoczne w tradycyjnych wzorach, które na długie lata stały się niepowtarzalną klasyką świata tatuażu cenioną przez koneserów.

Najpopularniejsze motywy to:

  • kotwice – obraz ochronny, który ma pomagać szczęśliwie powracać do domu nawet z najdalszych podróży i bezpiecznie cumować do brzegu,
  • jaskółki – ptak ten corocznie pokonuje tysiące kilometrów, aby dotrzeć przed zimą do cieplejszych regionów, a kolejną wiosną wrócić do swojego gniazda. Tatuaż z tym symbolem był traktowany jako amulet,
  • róża wiatrów – znak służący jako wyjątkowy kompas wskazujący szlak wiodący do wybranego punktu na mapie,
  • serce – jest znakiem honoru, szlachetności i męstwa. Może zostać odczytane również jako miłość i wyraz tęsknoty za najbliższymi.

Wśród wzorów w stylu old school pojawiają się również czaszki, syreny, serca przebite strzałami, gwiazdy, karty do gry czy kamienie.

Gdzie warto wytatuować sobie grafikę w stylu old school?

Najczęściej takie ozdoby trafiają na ramiona, plecy oraz klatkę piersiową. Obraz możesz jednak umieścić na dowolnej części ciała.

Szukasz studia, które wykona dla Ciebie tatuaż w stylu old school? Wybierz 7 Sins Tattoo!

Spodobała Ci się ta stylistyka i chcesz zrobić sobie tatuaż old school? Studio 7 Sins Tattoo zaprasza. W naszym salonie czekają na Ciebie doświadczeni artyści, którzy doskonale znają zasady różnych metod. Profesjonalne wyposażenie i najwyższą rzetelność łączymy z dużą dawką kreatywności, aby tworzyć na skórze naszych klientów niepowtarzalne rysunki podkreślające ich unikalny wizerunek. Sprawdź naszą ofertę i umów się na spotkanie w pasującym Ci terminie.