Spis treści

Podobnie jak wiele stylów tatuaży, również japońskie rysunki na ciele kojarzone są głównie ze światkiem przestępczym. W tym przypadku jest to szczególnie aktywna w latach 60. i 70. Yakuza. Jednak historia irezumi, czyli dziar z kraju Kwitnącej Wiśni sięga nawet dalej niż okres słynnych szogunów. Dziś to popularny motyw, który kusi swoim pięknem i oryginalną kolorystyką. Zanim udasz się do salonu tatuażu, poznaj historię tego stylu i zainspiruj się najciekawszymi propozycjami.

Poznaj historię tatuażu japońskiego

Styl japoński w tatuażach określany jest często słowami irezumi oraz horimono. Chociaż znawcy potrafią rozpoznać szczegóły między tymi określeniami, zazwyczaj są one używane zamiennie.

Historia dziarania w Japonii sięga epoki Trzech Królestw. To ważny okres w dziejach tego wyspiarskiego kraju, datowany na III wiek n.e. Stamtąd pochodzą wzmianki o arystokratach, którzy przyozdabiali swoje ciała dla podkreślenia statusu społecznego. Niekiedy były one związane również ze sferą religijną. Co ciekawe, kilka wieków później tatuaże pełniły funkcję fizycznego piętna – jeszcze do końca XIX wieku w ten sposób karano przestępców.

W okresie Edo (XVII-XIX wiek) wykonywanie rysunków na skórze znów stało się popularne. To wszystko za sprawą mitów o bohaterskich banitach, którzy tatuowali się na znak buntu przeciwko władzy.

Po wojnie wraz z rozkwitem przestępczej działalności Yakuzy japońskie dziary ponownie zmieniły znaczenie. W tym czasie przypisywane były członkom mafii, którzy pokrywali tuszem całe ciała.

Popularne kolory i motywy

Japoński styl tatuowania, podobnie jak każdy inny obszar sztuki Wschodu, w dużej mierze opiera się na symbolice. Dotyczy to zarówno koloru, jak i form.

W tradycyjnych wzorach używa się podstawowych pigmentów: czarnego, czerwonego, zielonego, niebieskiego i żółtego. Aby otrzymać kolejne barwy, należy zmieszać ze sobą podstawowe kolory. Szczególną rolę odgrywają tu czernie kojarzone z mistrzostwem i profesjonalizmem, a także przynoszące szczęście czerwienie.

Wśród pojedynczych motywów, na które tworzą się bogato zdobione ilustracje, najpopularniejsze są:

  • smok – symbolizuje mądrość, wiedzę i odwagę;
  • karp koi – utożsamiany jest z takimi cechami jak upór i konsekwencja w działaniu;
  • tygrys – to symbol siły, ale i powodzenia;
  • kwiat wiśni – wskazuje na przemijalność i kruchość życia;
  • postacie ludzkie – zazwyczaj w tradycyjnych japońskich strojach, stylizowane na wzór dawnych drzeworytów.

Techniki wykonywania tatuaży

To, co charakterystycznego dla japońskiego tatuażu, to nie tylko motywy, ale i specyficzna technika. Często wciąż stosuje się tradycyjną metodę pochodzące jeszcze sprzed setek lat, tzw. tebori. Została ona zaczerpnięta ze sztuki tworzenia drzeworytów (ukiyo-e) polegającej na nacinaniu powierzchni i wpuszczaniu tuszu.

W tebori niezbędne są odpowiednie narzędzia: igła z długą bambusową lub metalową rurką. Zabieg jest czasochłonny i znacznie bardziej bolesny od nowoczesnych technik. Dlatego w Japonii posiadanie rysunków na ciele wiązano z wytrzymałością i odwagą. Wciąż nie brakuje chętnych na taką ozdobę.

Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości dzieła, czy to metodą tradycyjną, czy maszynką elektryczną, wybierz profesjonalne studio tatuażu. Doświadczeni specjaliści zagwarantują, że przygotowany wzór będzie unikatowy i perfekcyjnie wykonany.

Czy tatuaże są zakazane w Japonii?

Japonia ma specyficzne podejście do tematyki tatuażu. Powszechnie uważa się, że rysunki na ciele są traktowane jako tabu. Składa się na to kilka czynników, z których jednym z nich jest powiązanie z Yakuzą. Nierzadko przed łaźniami czy tradycyjnymi restauracjami można spotkać tabliczki z przekreślonym wytatuowanym człowiekiem. Jednak jest to bardziej objaw sprzeciwu dla ogólnej działalności przestępczej.

Japończycy tatuują się równie chętnie, jak inne narody, lecz preferują do tego miejsca na ciele, które można zasłonić ubraniem. Widoczne dziary są tam gorzej tolerowane przez starsze pokolenia.

Zapraszamy do 7sinstatoo na konsultację!

Japoński styl tatuowania ma mniej wspólnego z popularnym motywem anime, a więcej z klasyczną sztuką tego pięknego kraju. Bogata symbolika i charakterystyczna kreska dają ogromne pole do popisu zarówno dla twórcy wzoru, jak i osoby tatuowanej. Odwiedź nasz salon tattoo w Poznaniu i opowiedz nam o swoich inspiracjach. Podpowiemy i zaproponujemy Ci niebanalne rysunki z odważnym zwierzęcym motywem lub delikatną roślinnością rodem z Japonii.