Po wyjściu ze studia Twoja nowa ozdoba na skórze wymaga specjalnej pielęgnacji. Od odpowiedniego postępowania będzie zależało, jak szybko zagoi się rana i jakie będą ostateczne efekty zabiegu. Dowiedz się, jak dbać o nowy tatuaż, by jak najszybciej móc się nim pochwalić i jak najdłużej cieszyć jego nieskazitelnym wyglądem.

Dlaczego ważna jest odpowiednia pielęgnacja świeżego tatuażu?

Tatuowanie polega na wprowadzeniu pod skórę barwnika za pomocą specjalnej maszynki zakończonej igłą. Jest to zabieg inwazyjny, naruszający naskórek, poprzez wykonanie w nim wielu mikroskopijnych nakłuć. Przez pewien czas naturalnie będzie się z nich sączyć krew. Świeży tatuaż jest więc raną, która do zagojenia się potrzebuje czasu i właściwego postępowania. Profesjonalne studio tatuażu zadba o zabezpieczenie Twojej skóry po zabiegu. To jednak nie wystarcza – odpowiednia pielęgnacja konieczna jest jeszcze przez kilka tygodni. Jej celem jest przede wszystkim:

  • zapobieganie zakażeniu,
  • przyśpieszenie procesów gojenia,
  • zminimalizowanie ryzyka utraty barwnika.

Szczegółowe wskazówki, jak dbać o nowy tatuaż, otrzymasz jeszcze w studiu zaraz po wykonaniu zabiegu. Zaniedbania w tym zakresie mogą spowodować komplikacje zdrowotne oraz konieczność wykonania poprawek, gdy ubytki tuszu będą zbyt duże.

Jak dbać o nowy tatuaż w pierwszych dniach po zabiegu?

Wykonując zabieg w profesjonalnym studiu tatuażu, możesz mieć pewność, że będzie on wykonany z zachowaniem najwyższych standardów, jeśli chodzi o higienę. Jest ona równie ważna w kolejnych dniach i musisz zadbać o nią samodzielnie.

stosowanie opatrunków

Dopóki z rany wydobywa się krew, konieczne jest zabezpieczanie jej opatrunkiem, który musisz zmieniać w ciągu pierwszych dni nawet 3-4 razy dziennie. Do jego wykonania używaj specjalnych podkładów higienicznych dostępnych w aptekach. Unikaj natomiast folii spożywczych, ponieważ nie pozwalają one skórze oddychać, co spowalnia procesy gojenia.

przemywanie rany

Przed każdorazowym nałożeniem nowego opatrunku przemyj skórę letnią wodą z użyciem szarego mydła lub innego niezawierającego drażniących substancji np. zapachowych. Rany nie polewaj bieżącą wodą z kranu, a przemywanie wykonaj bardzo delikatnie czystą dłonią. Chodzi o to, by dokładnie zmyć zastygłą krew, ale nie naruszyć zasklepiającego się powoli naskórka. Po przemyciu osusz skórę, przykładając do niej czystą ligninę.

stosowanie specjalnego kremu

jak dbać o nowy tatuaż

Po oczyszczeniu rany odczekaj kilkanaście minut, aby skóra dokładnie wyschła, a przy okazji miała kontakt z powietrzem. Następnie nałóż na tatuaż krem przyśpieszający gojenie oraz zapewniający odpowiedni poziom nawilżenia. Doświadczeni tatuatorzy polecają np. Bepanthen Plus bądź Skin Project który można dostać w salonie. Jest to krem o działaniu dezynfekującym, który jednocześnie przyśpiesza regenerację naskórka.

Na co uważać w ciągu pierwszych tygodni?

Zmiana opatrunków oraz ochrona skóry przed drobnoustrojami to najważniejsze zadanie, jakie Cię czeka przez kilka dni po zabiegu. To jednak nie wszystko, ponieważ konieczne jest przestrzeganie kilku dodatkowych zaleceń warunkujących prawidłową regenerację naskórka i utrwalenie rysunku. Oto kilka wskazówek, jak dbać o nowy tatuaż i o czym pamiętać przez kilka tygodni od jego wykonania:

  1. Unikaj alkoholu – przez to, że rozrzedza krew, może utrudnić gojenie się rany.
  2. Nie opalaj się i nie korzystaj z solarium – nawet po zasklepieniu się rany stosuj kremy z filtrem, aby uniknąć podrażnień, a później blaknięcia kolorów.
  3. Zrezygnuj z basenu i siłowni.
  4. Nie zdrapuj strupów i nie pocieraj skóry, gdy w wyniku gojenia zacznie swędzieć.
  5. Przez pierwszy miesiąc nie stosuj żadnych kosmetyków poza wymienionymi w poprzednim paragrafie. Szczególnie niewskazane są olejki i wazelina, które utrudniają oddychanie skóry.

Przestrzegając powyższych zasad postępowania, unikniesz zakażenia i przyśpieszysz rekonwalescencję, a w konsekwencji zadbasz o doskonałe efekty zabiegu. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek problemów z gojeniem się rany profesjonalne studio tatuażu udzieli Ci niezbędnej pomocy.