Marzy Ci się trójwymiarowy, cieniowany tatuaż w odcieniach szarości? A może chcesz mieć na skórze niesamowity rysunek stylizowany na obraz namalowany akwarelami? Każdy z tatuaży wymaga zastosowania innej techniki. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są i czym charakteryzują się różne metody tatuowania ciała.

Metody tatuowania – czym się różnią?

Od tego, jaką metodą zostanie wykonany tatuaż, zależy w dużej mierze wygląd dziary. Różne techniki tatuowania pozwalają uzyskać odmienne rezultaty estetyczne. Obecnie większość tatuaży wykonuje się za pomocą maszynki – również w studio tatuażu 7 Sins Tattoo z chęcią sięgamy po nią, aby stworzyć wymarzone dziary dla naszych Klientów. Metoda ta pozwala uzyskać doskonałe rezultaty nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych, kolorowych wzorów, wymagających wyjątkowej precyzji wykonania.

Wciąż sporą popularnością zarówno wśród Klientów, jak i tatuatorów, cieszy się też metoda manualna. Ręczne tatuowanie jest zwykle bardziej czasochłonne, ale pozwala uzyskać niepowtarzalne wykończenie i spektakularne rezultaty estetyczne. Są też metody bazujące na pracy ręcznej i maszynowej.

Każda z technik wyróżnia się unikalnymi cechami, a wybór konkretnej zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji Klienta oraz oczekiwanego efektu wizualnego.

Dotwork, czyli tatuaż z kropek

Dotwork to w dosłownym tłumaczeniu „praca z kropką”. Nazwa idealnie oddaje istotę tej metody – jej esencją i podstawą tworzenia jest bowiem kropka. Tatuaż składa się z małych punktów, a ich umiejętne rozłożenie pozwala uzyskać głębię i wielowymiarowość. Zagęszczenie w jednych i większe odstępy między kropkami w innych miejscach pomagają stworzyć efekt przenikania, cieniowania albo dokładności szczegółów poszczególnych elementów rysunku.

Technika ta sprawdza się świetnie zwłaszcza w mandalach i dziarach geometrycznych. Wymaga doświadczenia i precyzyjnej ręki tatuatora. Może być wykonywana ręcznie lub z użyciem maszynki. Często łączy się z metodą blackwork, polegającą na pokryciu tuszem dużych obszarów na ciele, co pozwala stworzyć wyraźny kontrast.

metody-tatuowaniaTatuaż bez maszynki? Handpoke!

W technice handpoke tusz wprowadza się pod skórę ręcznie za pomocą igły. Podobnie jak w technice dotwork, dziara składa się z niewielkich punktów. Tatuator macza igłę w tuszu, a następnie wbija ją w skórę na odpowiedniej głębokości, kropka po kropce. Metoda ta jest trudna, zazwyczaj czasochłonna, ale pozwala uzyskać zachwycające rezultaty. Wykonane nią tatuaże są delikatne, charakterystyczne i rozpoznawalne, a zarazem tak samo trwałe, jak dziary wykonane maszynką. Wyróżniają się subtelnymi szczegółami.

Metoda handpoke wymaga cierpliwości oraz doświadczenia i umiejętności od tatuatora. Wkłucia wykonywane igłą są powolniejsze, a przez to wiele osób uznaje, że metoda ta jest mniej inwazyjna i bolesna niż tatuowanie maszynowe, co skraca czas gojenia – wszystko zależy jednak od indywidualnego progu bólu i wrażliwości skóry.

Akwarela na skórze. Poznaj watercolor

Watercolor to technika cechująca się rozmytymi liniami i przeplatającymi się kolorami, tworzącymi lekki, płynny efekt przypominający obraz namalowany na płótnie – z tej przyczyny metoda ta jest również nazywana akwarelową. Kolory w metodzie akwarelowej są nasycone i jasne, a kontury rozmazane i często wycieniowane, co pozwala stworzyć delikatny, charakterystyczny rysunek. Tatuaże tego typu są pozbawione czarnych, sztywnych kresek. Ich zrobienie nie należy do łatwych – metoda ta wymaga od tatuatora wiedzy i umiejętności na temat odpowiedniego mieszania barw i tworzenia naturalnych przejść między odcieniami.

Dla tatuaży akwarelowych charakterystyczne są barwne kleksy, plamy i rozmycia, pozwalające na przekształcenie ciała w żywe malarskie płótno. Miękkie linie oraz brak wypełnień kształtów i konturów pozwala uzyskać piękny efekt. Tatuaże akwarelowe są spektakularne, ale – ze względu na wykorzystanie jasnych kolorów – mogą wymagać częstszych poprawek niż dziary wykonane innymi metodami.

Którą wybrać metodę tatuowania? Zdaj się na doświadczonego tatuażystę z 7 Sins Tattoo!

Wiesz już, jakie są popularne metody tatuowania. Każda z nich pozwala stworzyć na skórze małe dzieła sztuki. Która z nich jest odpowiednia dla Ciebie? Jeśli nie wiesz, na jaki styl się zdecydować, zaufaj specjalistom. Skontaktuj się z nami i umów na spotkanie. Studio tatuażu 7 Sins Tattoo zaprasza!