Marzysz o tatuażu zachwycającym realizmem i wielowymiarowością? Efekt ten uzyskasz dzięki cieniowaniu. Technika ta sprawia, że grafika prezentuje się jeszcze atrakcyjniej. Wyróżnia się trzy podstawowe metody cieniowania. Sprawdź, na czym polegają i jakie zapewniają rezultaty.

Dlaczego wykonuje się cieniowanie tatuażu?

Tatuaż to – przynajmniej z założenia – decyzja na całe życie. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób decydujących się na jego wykonanie spędza wiele godzin nad wyborem wzoru. Dziary mogą coś symbolizować i wyrażać, ale ważne jest też, aby były po prostu ładne i profesjonalnie wykonane. Dlatego tak dużą popularnością cieszy się cieniowanie tatuażu. Stanowi ono dopełnienie rysunku i podnosi jego walory estetyczne. Pozwala uzyskać efekt głębi, wypukłości i wielowymiarowości. Dzięki temu naniesione na ciało grafiki wyglądają bardziej realistycznie i efektownie. Prawidłowo wykonane cieniowanie tatuażu pozwala stworzyć na ciele małe dzieła sztuki trójwymiarowej.

Cieniowane tatuaże są subtelne i pozbawione wyraźnie zaznaczonych konturów. Wyglądają świetnie zarówno w czerni, jak i kolorze, u kobiet i mężczyzn. Wyróżnia się trzy główne techniki cieniowania, pozwalające uzyskać nieco odmienne efekty. Dowiedz się, czym charakteryzuje się technika klasyczna, dotwork oraz WHIP-shading.

Na czym polega klasyczna metoda cieniowania tatuażu?

Klasyczna technika cieniowania tatuażu polega na wykonaniu gładkiego cienia, co pozwala uzyskać dużą głębię grafiki. Metoda ta sprawdza się świetnie przede wszystkim w rysunkach realistycznych. Do jej wykonania stosuje się zazwyczaj długie igły soft-edge magnum albo magnum. Maszynkę ustawia się na nieco wyższe napięcie i krótkie (2-3 mm) bądź uniwersalne (3-3,6 mm) skoki w celu wykonania jak największej liczby nakłuć. Dzięki temu zmniejsza się widoczność poszczególnych punktów.

Czym wyróżnia się dotwork?

Dotwork – jak sama nazwa wskazuje – to technika pracy kropkami, realizowana za pomocą maszynki lub ręcznie. W pierwszym przypadku sprzęt ustawia się na wolne obroty i równocześnie wykonuje dłonią szybkie ruchy. Metoda ta wymaga profesjonalnego urządzenia o mocnym silniku i zasilaczu, najlepiej o natężeniu powyżej 3 amperów. W maszynce ustawia się uniwersalne bądź długie (3,6–4,5 mm) skoki i wykorzystuje igły o długim ostrzu. Ten sposób pozwala w krótkim czasie wypełnić dość dużą powierzchnię ciała kropkami i uzyskać atrakcyjne efekty przejścia i cieniowania między kolejnymi fragmentami wzoru.

Technika dotwork ręczna polega natomiast na wkłuwaniu igły kropka po kropce w skórę. Aby stworzyć czarny, wyraźny kontur, zaleca się 2-3 powtórzenia. Metoda ta wymaga dużo cierpliwości i wprawy, aby uzyskać precyzyjne, a przy tym łagodne cienie. Efekty artystyczne, jakie można otrzymać, są jednak spektakularne!

cieniowanie-tatuazuWHIP-shading, czyli co?

Trzecią popularną techniką jest WHIP-shading charakteryzująca się zauważalnymi ruchami igły. Pozwala uzyskać na ciele oryginalny efekt ręcznego kreślenia wzoru ołówkiem. Do jej wykonania można użyć linerów lub igieł płaskich. Wybierając cieniowanie za pomocą igły typu liner, uzyskasz kreski składające się z kropek. Igła płaska z kolei przeskakuje podczas ruchu, pozostawiając na skórze poprzeczne kreski.

W metodzie WHIP-shading dobrze sprawdzą się średnie lub długie igły o grubości 0,35 mm. Maszynkę najlepiej ustawić na uniwersalne albo długie skoki.

A może rozcieńczanie tuszu wystarczy?

Aby uzyskać efekt cieniowania, można też zastosować tusze o obniżonej ilości pigmentu. Rozcieńczenie tuszu pozwala uzyskać efekt delikatnego, a jednocześnie płynnego przejścia między kolorami, bez kresek charakterystycznych dla metody WHIP-shading.

Do pracy tą metodą można wykorzystać gotowe zestawy tuszów lub stworzyć swoje komplety. Technika ta daje zatem niemal nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia setów kolorystycznych i uzyskanych dzięki nim efektów.

Szukasz doświadczonego tatuażysty, który dobrze dobierze cieniowanie do Twojego tatuażu? Zgłoś się do 7 Sins Tattoo

Marzy Ci się tatuaż z cieniowaniem? Odwiedź studio tatuażu 7 Sins Tattoo lub skontaktuj się z nami i umów na spotkanie. W naszym studiu czekają na Ciebie tatuatorzy specjalizujący się w różnych technikach cieniowania, którzy stworzą dla Ciebie projekt wymarzonej dziary i naniosą go na skórę. Zapraszamy!