W momencie, gdy na Twoim ciele zagości pierwsza trwała ozdoba, z pewnością zadasz sobie następujące pytanie: jak o nią dbać, żeby zawsze była tak samo piękna? Pielęgnacja dziary to wbrew pozorom bardzo istotna kwestia. Nie wystarczy troszczyć się o nią jedynie na etapie gojenia. Warto też wiedzieć, co zrobić przed i po tatuowaniu, by malunek był tak samo wyrazisty, jak na początku. W studio tatuażu Seven Sins Tattoo w Poznaniu zebraliśmy garść praktycznych porad. Sprawdź już teraz!

Dobre miejsce to podstawa

O ładny i nasycony kolor tatuażu zadbaj jeszcze przed jego wykonaniem. Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście! Przemyśl dokładnie, czy wybrane miejsce na ciele nie jest narażone na ciągłe otarcia. Każdy dobry tatuażysta powie Ci, że najbardziej problematyczne obszary to m.in.:

  • dłonie – częste mycie i stała ekspozycja na czynniki zewnętrzne sprawia, że dziara będzie miała tendencję do blaknięcia; zdarza się również, najczęściej na palcach, że tusz po czasie zaczyna się nieestetyczne rozlewać,
  • stopy – skarpetki i buty również powodują ciągłe otarcia, co sprawia, że ozdoba może stracić swój urok – w szczególności ta wykonana na boku stopy,
  • obojczyki – jeśli nosisz plecak, którego szelki stale pocierają te same miejsca, trudno będzie zapobiec blaknięciu,
  • pachy – osoby rozważające tatuaż w tym miejscu powinny pamiętać, że stale prostowana i ściskana skóra nie utrzyma tuszu zbyt dobrze.

Co jeszcze możesz zrobić, by Twoja dziara zachowała swój pierwotny wygląd?

Jakość farb ma znaczenie

Kluczową kwestią jest jakość tuszu, z którego korzysta tatuator. Pigment niskiej klasy lub zbyt rozwodniona konsystencja sprawi, że malunek na ciele z biegiem lat straci wyrazistość, a linie i granice ulegają zacieraniu. Na wysoką wartość farby składa się nie tylko stopień nasycenia barwy. Równie istotne są kwestie związane z bezpieczeństwem. Na szczęście na rynku dostępne są już ekologiczne wersje tuszy – niepowodujące uczuleń u osób podatnych na alergie skórne. Prawidłowy proces gojenia, nieprzerwany zapaleniami lub innymi dolegliwościami, będzie miał duże znaczenie dla wyglądu tatuażu w przyszłości.

Wybór odpowiednich kolorów

Możesz być pewien, że wybierając nasze poznańskie studio tatuażu, doradzimy Ci także w kwestii wyboru kolorów. Wielobarwne dzieła na ciele są niewątpliwie imponujące, ale musisz liczyć się z tym, że niektóre odcienie mają większą skłonność do blaknięcia. Z ostrożnością podchodzimy do dziarania dużych fragmentów skóry pigmentami w pastelowych tonach, ponieważ z doświadczenia wiemy, że malunek po czasie może stać się „nijaki”. Najlepiej „starzeją się” wzory wykonane klasycznie, na czarno, ale równie dobrze utrzyma się większość zdecydowanych, dobrze nasyconych kolorów.

Systematyczna pielęgnacja

Nowy tatuaż zdobi już Twoje ciało? Skorzystaj z naszych wskazówek i zadbaj o odpowiednią pielęgnację na co dzień.

W trakcie gojenia:

  • regularnie myj ranę łagodnym mydłem lub specjalnie przeznaczonym do tego celu żelem lub szamponem,
  • natłuszczaj tatuaż kilka razy na dobę dobrym kosmetykiem do pielęgnacji świeżych dziar,
  • wietrz wytatuowane miejsce jak najczęściej – dopływ powietrza przyspiesza gojenie.

Jak dbać o dziarę później? Przede wszystkim:

  • unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie UV – latem korzystaj z kremów z filtrem, możesz też użyć wygodnego sztyftu,
  • nawilżaj dziarę przynajmniej od czasu do czasu – poproś o radę dobrego tatuażystę, który pomoże Ci dobrać odpowiedni kosmetyk na bazie naturalnych składników,
  • zadbaj, by fragment ozdobionej skóry nie był narażony na ciągłe pocieranie – ciasne szelki od plecaka lub stale przesuwający się po ramieniu pasek od torebki nie są przyjaciółmi Twojego tatuażu.

Udało Ci się podjąć decyzję? Zapraszamy!

Wiesz już, z czym dokładnie wiąże się pielęgnacja tatuażu. Choć brzmi to banalnie, dziara to decyzja na całe życie – malunek stanie się po prostu częścią Ciebie. Warto zadbać o to, by ozdoby, które nosisz na skórze, zachowały swoje piękno na długie lata. Wystarczy naprawdę niewiele, a efekt naprawdę Cię zaskoczy. W Seven Sins Tattoo w Poznaniu zawsze służymy dobrą radą i pomocą, a kiedy już zdecydujesz, co chcesz uwiecznić na swoim ciele, umów się na wizytę! Do zobaczenia!