Przekłuwanie ciała to szeroki temat, który trudno zamknąć w jednym artykule, dlatego zdecydowaliśmy się opracować drugą część poradnika na temat piercingu. Poprzedni wpis znajdziesz tutaj. Jeśli jesteś początkujący w tym temacie i dopiero odkrywasz świat piercingu, nasze wskazówki pomogą Ci się przygotować do pierwszego zabiegu. Oprócz względów estetycznych warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, odpowiednio dobrane ozdoby i pielęgnację. Podstawą jest wybór doświadczonego piercera, a tego znajdziesz właśnie w naszym studio tatuażu Seven Sins Tattoo w Poznaniu. Gwarantujemy Ci fachowe doradztwo, maksymalne bezpieczeństwo i profesjonalnie wykonane przekłucia. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim udasz się na wizytę.

Wykonywanie piercingu a reakcja na metal

Jeśli nosisz biżuterię – nawet łańcuszki lub bransoletki – powinieneś wiedzieć, czy określone metale wywołują u Ciebie uczulenie. Czasem niepożądana reakcja uaktywnia się dopiero po przekłuciu. To, co charakteryzuje dobre studio tatuażu wykonujące takie zabiegi, to dobór odpowiednich ozdób. W Seven Sins Tattoo zaproponujemy Ci wyłącznie kolczyki i sztyfty z nieuczulającego i w pełni bezpiecznego tytanu G23. Niska waga i zarazem wytrzymałość sprawiają, że ten metal świetnie sprawdzi się w roli pierwszego kolczyka bezpośrednio po przekłuciu.

Inne pożądane materiały to:

  • stal nierdzewna 316L – znana szerzej jako stal chirurgiczna,
  • akryl – świetny w kolczykach noszonych na stałe w języku lub pępku,
  • teflon, czyli PTFE – lekki i dobry do pierwszego przekłucia.

Niepożądane odczyny pojawiają się najczęściej w reakcji na nikiel lub mosiądz, czasem też chrom, dlatego nie stosujemy ich w piercingu.

Ból podczas piercingu – czy można stosować środki znieczulające?

Jeśli bardzo boisz się bólu, na pewno przeszło Ci przez myśl pytanie, czy w trakcie zabiegu przekłuwania ciała można korzystać ze środków znieczulających. W naszym salonie tatuażu nie jest to możliwe, ponieważ Twoje bezpieczeństwo to dla nas priorytet. Pamiętaj, że każdy organizm reaguje inaczej na leki, ingerencję w ciało czy stres związany z przekłuciem. Sam preparat lub mieszanka wszystkich czynników może wywołać u Ciebie niespodziewaną reakcję. Zachowujemy ostrożność poprzez dokładne odkażenie miejsca przekłucia i przestrzeganie wszelkich norm higienicznych i sanitarnych. W trakcie konsultacji z piercerem możesz omówić całą procedurę. Osoba doświadczona w piercingu na pewno podpowie Ci, jak możesz spróbować poradzić sobie z bólem lub umiejętnie odwróci Twoją uwagę podczas zabiegu.

ból podczas piercingu

Jak pielęgnować przekłute miejsca?

Co zrobić, żeby przekłute miejsce goiło się szybko i bez problemu? Oto kilka wskazówek, jak dbać o niedawno wykonany piercing:

  1. Unikaj dotykania, przekręcania i ściskania kolczyka. Nie wyjmuj go przed czasem określonym przez piercera.
  2. Raz dziennie sprawdź czystymi rękami, czy ozdoba się nie poluzowała i czy nie wymaga dokręcenia.
  3. Przez kilka pierwszych tygodni unikaj kąpieli w większych zbiornikach wodnych, np. w basenie czy morzu.
  4. W okresie gojenia przemywaj miejsce przekłucia 2-3 razy dziennie patyczkiem kosmetycznym namoczonym w wodzie morskiej lub roztworze ze srebra koloidalnego.
  5. W przypadku opuchlizny okładaj nabrzmiały obszar gazikiem namoczonym w naparze z kory dębu.

Piercing u małoletnich?

Warto wiedzieć, że przekłucie ciała w dobrym studio tatuażu możesz wykonać, kiedy masz skończone 18 lat. W przeciwnym razie wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Nie wystarczy wyłącznie pisemne oświadczenie, tylko podobnie jak w przypadku tatuażu, konieczna jest obecność kogoś starszego. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że taką decyzję warto odłożyć na później, ponieważ wiadomo, że gusta nastolatków bardzo szybko się zmieniają. Miej również na uwadze uwarunkowania fizjologiczne – układ odpornościowy osób małoletnich jest słabszy, stąd większe ryzyko zakażeń czy poważnych infekcji.

Gdzie wykonać piercing? Czy można to zrobić w studio tatuażu?

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przekonał Cię, że salon tatuażu to właściwe miejsce, by wykonać przekłucie dowolnej części ciała. Wybierz doświadczonego piercera zamiast kosmetyczki – nawet w przypadku klasycznych dziurek w uszach. W Seven Sins Tattoo w Poznaniu ozdobisz swoje ciało fachowo i bezpiecznie. Umów się na wizytę już dziś!