Przed wiekami był symbolem przynależności oraz hierarchii plemiennej. Obecnie kolczyk w nosie to modna ozdoba, która pozwala podkreślić wizerunek i wyznawane poglądy. Co warto wiedzieć o tym rodzaju piercingu? Dowiedz się, jak przekuwa się nos, poznaj rodzaje najczęściej wykorzystywanej biżuterii, przeciwwskazania do zabiegu oraz sposoby pielęgnacji. Przeczytaj i zyskaj sprawdzoną wiedzę prosto od doświadczonych specjalistów z 7 Sins Tattoo.

 

W jaki sposób przekłuwa się nos?

Zabieg trzeba wykonać w profesjonalnym salonie, który dba o sterylne warunki. Warto wiedzieć, że niezależnie od rodzaju przekłucia piercingowego, nie wykonuje się ich pod znieczuleniem. Należy zdezynfekować miejsce, które ma być przebite i następnie przekłuć je za pomocą igły iniekcyjnej lub wenflonowej. Piercing nosa obejmuje tak naprawdę różne rodzaje zdobienia.

Najpopularniejsze techniki to:

 • nostril piercing – jest to bardzo popularna metoda, która powoduje najmniejszy ból. Polega ona na przekłuciu płatka nosa. Najwięcej osób decyduje się na ozdobienie jednego z nozdrzy, rzadziej obu jednocześnie,
 • septum piercing – oznacza przekłucie skóry pod chrząstką pomiędzy nozdrzami,
 • bridge piercing – przekłucie skóry pomiędzy oczami (tuż nad nosem). Metoda ta jest dość bolesna, a obszar ten wolno się goi (jest bardzo ukrwiony).

Rodzaje kolczyków do nosa

Jakie kolczyki do nosa najczęściej się wykorzystuje? Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego gustu oraz efektu, który chcesz uzyskać. Najpopularniejsze są:

 • sztangi i banany – kolczyki posiadające zakończenia po obu stronach kulkami, które doskonale sprawdzają się do septum oraz bridge piercingu. Mają one różne kształty pręta, które dopasowuje się indywidualnie,
 • podkowy – biżuteria w kształcie literki “U”, która doskonale wygląda w przegrodzie nosowej,
 • labret – ozdoby zakończone z jednej strony stopką, a z drugiej ruchome z nakręconą kulką. Są wykorzystywane w nostril piercingu,
 • lobe – okrągłe kolczyki z możliwością unoszenia ich jednej części. Idealne do metody nostril oraz septum.

Pielęgnacja piercingu nosa

Skala bólu podczas zabiegu jest zależna od indywidualnych predyspozycji oraz unerwienia w przekłuwanym miejscu. Zawsze bardziej bolesne jest przekłucie skóry nad nosem oraz chrząstki niż samego płatka. Gojenie piercingu jest uzależnione od wybranego kolczyka oraz indywidualnych zdolności organizmu. Rana powinna być zasklepiona już po około 4-6 tygodniach. Jednak przez około 12 miesięcy warto zachować ostrożność i nosić biżuterię, ponieważ dopiero po tym czasie przekłute miejsce odzyska całkowitą sprawność.

Po zabiegu należy starannie zadbać o higienę. Bardzo ważne jest przemywanie rany roztworem soli fizjologicznej lub innym produktem odkażającym (ważne jednak, aby nie był on na bazie alkoholu, który może podrażniać i wywoływać krwawienie).

Pamiętaj także, aby:

 • niepotrzebnie nie dotykać obszaru przekłucia i nie bawić się kolczykiem,
 • osuszać ślad po igle miękkim ręcznikiem papierowym, chusteczką lub patyczkiem kosmetycznym,
 • dbać o naturalną odporność swojego organizmu – unikać alkoholu, nadmiernego wysiłku fizycznego, wizyt w solarium i na basenie, sięgać po urozmaiconą dietę,
 • przyjmować suplementy z witaminami z grupy B i C oraz żelazem i cynkiem po konsultacji z lekarzem,
 • zrezygnować z aspiryny oraz innych leków rozrzedzających krew.

Nieprawidłowo wykonany zabieg lub brak higieny po nim może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań (m.in. zakażenie wirusami WZW typu B lub C) lub nawet trwałego uszkodzenia chrząstki w przegrodzie nosowej. Bolesność, zaczerwienienie i lekkie opuchnięcie to objawy, które powinny ustąpić po około 14 dniach od przekłucia.

kolczyki-w-nosiePrzeciwwskazania do piercingu nosa

Wykonanie piercingu nosa nie jest zalecane u osób, które:

 • cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi,
 • mają zapalenie lub inne zmiany skórne w okolicy, która ma zostać ozdobiona,
 • chorują na cukrzycę,
 • mają skłonność do bliznowacenia,
 • są uczulone na składniki, z których zrobiono kolczyki. (Obecnie w profesjonalnych salonach wykorzystuje się produkty wykonane tylko z tytanu. To materiał, który nie powinien uczulać, jednak zawsze warto to zweryfikować.)

Wybierz profesjonalne studio piercingu 7 Sins Tattoo!

Chcesz zrobić sobie piękny kolczyk w nosie, który podkreśli Twoją osobowość i stanie się elementem wizerunku? Pamiętaj, aby skorzystać z pomocy doświadczonego piercera, który zapewni Ci bezpieczeństwo. W salonie 7 Sins Tattoo w Poznaniu wykonujemy profesjonalny piercing z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Pomożemy Ci dobrać odpowiednią biżuterię i miejsce przekłucia oraz zadbamy, by zabieg był dla Ciebie możliwie jak najmniej niekomfortowy. Zapraszamy!