Zdobienie ciała cieszy się rosnącym zainteresowaniem, dlatego obecnie coraz więcej osób zastanawia się nad związaniem z tą dziedziną swojej ścieżki zawodowej. Jakie umiejętności i cechy powinien posiadać tatuażysta? Czy wykonywania dobrych „dziar” da się nauczyć i jak faktycznie wygląda ta praca? Dzisiaj odpowiadamy na te i inne pytania!

 

Czy da się nauczyć tatuowania?

Duże zapotrzebowanie rynkowe, atrakcyjne stawki i związany z tym potencjał wypracowywania naprawdę wysokich zarobków kuszą wiele osób, aby spróbować takiej pracy. Czy jednak tatuowania da się nauczyć? Podczas pracy pod okiem doświadczonego fachowca można poznawać obowiązujące techniki (pomagające sprawnie wykonywać najmodniejsze wzory), zasady dotyczące doboru tuszów, narzędzi oraz zachowania higieny pracy. To także nauka prawidłowego posługiwania się igłą i wprowadzania pod skórę tuszu. Tatuaż to jednak rysunek – tyle że nie na płótnie czy kartce papieru, ale na ludzkim ciele. Jego przygotowanie wymaga więc przede wszystkim odpowiednich predyspozycji.

Przyszły tatuażysta musi posiadać rys artystyczny, aby był w stanie tworzyć własne projekty i przenosić pomysły klientów na skórę. Umiejętności trzeba cały czas szlifować i rozwijać. Często zdarza się, że osoby wykonujące ten zawód kończą ASP, gdzie z powodzeniem mogą zdobywać doświadczenie w tworzeniu projektów. Dodatkowo warto poznać techniki sterylizacji narzędzi (znane np. z gabinetów stomatologicznych) i zdobyć podstawową wiedzę z zakresu dermatologii, aby w przyszłości zapewniać klientom studia tatuażu pełne bezpieczeństwo.

Jakie umiejętności powinien posiadać tatuażysta?

Podstawową umiejętnością, który musi posiadać każdy dobry tatuator, jest talent plastyczny, ponieważ jest on nie tylko rzemieślnikiem, ale i prawdziwym artystą. Bazą pracy jest tworzenie pięknych rysunków, mających symbolizować wybrane wartości i przyciągać spojrzenia. Bardzo ważna jest kreatywność, która pomaga wypracować swój własny styl. Cecha ta pozwala projektować najbardziej atrakcyjne malowidła. Z pewnością będą wyróżniać się na tle dzieł konkurencji. Niezwykle istotna jest cierpliwość i dokładność, ponieważ tatuażysta często pracuje przez wiele godzin, aby z misternie ułożonych kresek stworzyć niezwykły wzór.

Znaczenie ma ponadto wiedza dotycząca anatomii człowieka. Specjalista powinien wiedzieć, które miejsca na skórze najlepiej nadają się pod tatuowanie i jakie efekty można na nich uzyskać. Ważne, aby gotowy tatuaż szybko się goił, nie wyblaknął i się nie rozlał.

tatuazysta-z-klientemJak wygląda praca tatuażysty?

To, o czym musisz pamiętać to fakt, że każdy salon tatuażu ma swoją własną politykę. Chodzi tutaj m.in. o podział obowiązków związanych z prowadzeniem takiej działalności. Oczywiście są podstawowe zadania, które niezależnie od miejsca zatrudnienia w tym zawodzie będą dokładnie takie same. Mowa o zebraniu wywiadu dotyczącego stanu zdrowia, ewentualnych alergii czy też chorób. Po tym można przejść do tworzenia unikalnego wzoru na podstawie potrzeb i wizji samego klienta. Często wykonuje się kilka propozycji takich grafik, aby klient mógł wybrać tę pracę, która najlepiej oddaje to, co chciałby mieć wytatuowane. Po wybraniu wzoru i miejsca naniesienia go na skórę, następnym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie ręki, nogi czy też innego miejsca do pracy. Chodzi tutaj przede wszystkim o pozbycie się ewentualnego owłosienia oraz zdezynfekowanie skóry. Później dochodzi do wykonania tatuażu w trakcje jednej czy nawet kilku sesji w zależności od wielkości grafiki.

Dodatkowo pamiętaj, że jeśli chciałbyś otworzyć swoje własne studio, będziesz miał znacznie więcej obowiązków niż tylko wymienione powyżej działania związane z obsługą klienta. To właśnie Ty będziesz musiał zajmować się m.in. zaopatrzeniem, rozliczaniem transakcji, podatkami, reklamą czy też sterylizacją całego salonu.

Poznaj profesjonalistów w Seven Sins Tattoo

Jak widzisz, praca ta jest wymagająca i wymaga ogromnego talentu popartego godzinami praktyki. Jeśli szukasz profesjonalnego studia, gdzie będziesz miał pewność, że zostanie spełniona Twoja wizja dotycząca nowej „dziary”, to koniecznie odwiedź Seven Sins Tattoo. Poznaj artystów z naszego salonu i sprawdź, co znajduje się w ich portfolio. Tatuatorzy z zespołu preferują różne style i swój zawód wykonują z ogromną pasją. Właśnie dlatego cieszą się oni znakomitą renomą wśród klientów.