Spis treści

Niegdyś miały niemal magiczną moc, dziś stanowią głównie dekorację. Motywy rytualne to kolebka tatuaży. Pochodzą z różnych stron świata i dla każdego ludu miały inne znaczenie. Stanowiły symbol dojrzałości, statusu, ale i ponoć przynosiły szczęście i powodzenie. Ich piękno dziś stanowi inspirację do tworzenia współczesnych rysunków na ciele – na ogół oderwanych od pierwotnej symboliki, choć nie zawsze. Poznaj historię tatuaży rytualnych oraz odkryj najciekawsze motywy z różnych stron świata.

Krótka historia tatuażu. Jak to się zaczęło?

Od początku tatuaże związane były ze sferą rytualną. Znane dziś odkrycia archeologiczne przybliżają nie tylko długą historię rysunków na ciele, ale i podsuwają możliwe interpretacje niektórych motywów.

Do jednych z najstarszych udokumentowanych przykładów tatuażu rytualnego należą znaki odkryte na ciele Otziego – „człowieka z lodu”. Sięgające IV tysiąclecia szczątki zdobią linie naniesione w miejscu kręgosłupa. Wiedząc z badań, że zmarły cierpiał na artretyzm, można przypuszczać, że rysunek ten mógł być elementem rytuału medycznego.

Kolejni historycy przez lata dostarczali dalszych przykładów tatuowania ciała. Waleczni Scytowie zdobili skórę postaciami zwierząt, a Piktowie z kolei siali postrach charakterystycznymi niebieskimi wzorami. Wystarczy wspomnieć również o ludach wyspiarskich, których tradycja dziarania po części przetrwała do dziś.

Ozdabianie w ten sposób ciała ściśle wiąże się z symboliką obrazkową. W sytuacji, gdy pismo nie jest znane, sposobem na komunikację oraz utrwalenie swojej historii są znaki graficzne.

Dziś tatuaż rytualny wykona dla Ciebie dobry tatuażysta. W wyborze wzorów masz dowolność – możesz kierować się estetyką lub ukrytą symboliką.

Tatuaże rytualne u Wikingów i Słowian

Przykładów na tatuaże rytualne nie trzeba szukać daleko. Wystarczy sięgnąć do historii ludów europejskich.

Wikingowie siali postrach nie tylko skutecznością w boju, ale i swoim wyglądem. Doskonale ujęli to twórcy filmowi, ukazując ciała wojowników pokryte znakami i rysunkami. Miały zapewne one dodawać odwagi w walce, a także onieśmielać wrogów.

Podobnie było w przypadku innych plemion, dla których wojna stanowiła integralną część życia. Nie należy zapominać jednak o starożytnych wierzeniach. Przykładowo, wśród Słowian istniał silny kult płodności. Znaki na ciele miały zapewnić w tym kontekście urodzaj i potomstwo.

Co oznaczał tatuaż dla Majów i Azteków

Od lat dużą popularnością cieszą się tatuaże inspirowane plemionami mezoamerykańskimi. Charakterystyczne dla kultury Azteków są uosobienia bóstw. Najczęściej nawiązują do przedstawień Tezcatlipoki. Wyróżnia go wystawiony język oraz szczególna kompozycja – głowa wpisana w zdobiony okrąg imitujący słońce.

Ważne u Azteków było również miejsce wykonania rysunku. Wiązało się to z liniami energetycznymi ciała, z których najważniejsze punkty to brzuch, ręce i klatka piersiowa.

We wzorach Majów przeważa z kolei motyw wojownika. Każda ilustracja to swoisty zapis życia właściciela. Charakterystyczną techniką zdobienia było wcieranie gliny w naciętą skórę. Tak powstałe „blizny” podkreślały odwagę i waleczność.

salon tatuażu w Poznaniu

Czym się charakteryzują tatuaże polinezyjskie i maoryskie?

W Polinezji tradycja tatuowania trwa do dziś. Mieszkańcy wysp z powodzeniem pielęgnują sztukę, która stanowi inspirację dla tatuażystów z całego świata. Uważa się, że nazwa „tatuaż” pochodzi właśnie z tamtych regionów.

Motywy te mogą nawiązywać do statusu społecznego, ale i są kojarzone z wiedzą, mądrością czy walecznością. Wierzy się, że na każdy rysunek należy sobie zasłużyć. Najbardziej znane są dziary maoryskie, zwłaszcza charakterystyczne moko, czyli wzory na twarzy.

Polinezyjskie rysunki rytualne zazwyczaj można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Najczęściej wykonane są wyłącznie czarnym tuszem i przedstawiają takie motywy, jak:

  • fale i spirale;
  • wzory geometryczne;
  • morskie i egzotyczne zwierzęta.

Zainspirowałeś się rytualnymi tatuażami? Skontaktuj z profesjonalistami z 7 Sins Tatoo

Motywy z tatuażów rytualnych to często wybierane wzory przez osoby, które zaczynają swoją przygodę ze zdobieniem skóry. Dla niektórych stanowią jedynie ciekawą ozdobę, lecz pozwalają również poczuć się pewniej w swoim ciele. Odwiedź 7 Sins Tatoo – nasz salon tatuażu w Poznaniu. Chętnie porozmawiamy o Twoim pomyśle na rysunek. Spraw sobie wyjątkową dziarę, która może znaczyć dla Ciebie więcej niż dekoracja.