Misternie wykonane tatuaże promowane są przez gwiazdy ze świata muzyki, filmu, sportu czy estrady, które stanowią wzór do naśladowania dla tłumów. Profesjonalni tatuażyści często twierdzą, że wiele osób odwiedzających studio tatuażu po jakimś czasie wraca, aby wykonać kolejny wzór. To sprawia, że niektórzy przeciwnicy takiego zdobienia ciała biją na alarm i twierdzą, że tatuowanie uzależnia. Czy tak naprawdę jest? Odpowiadamy!

 

Dlaczego chcemy mieć tatuaż?

Te swoiste dzieła sztuki na ramionach, nogach i innych częściach ciała przestały być czymś niespotykanym, a widok tzw. rękawa czy malunku na plecach wyeksponowanego pod kostiumem kąpielowym na plaży nikogo już nie dziwi. Dla m.in. nastolatków tatuaż często jest znakiem przynależności do konkretnej grupy. Pozwala im również wyrazić zainteresowania (np. muzyką, konkretnym gatunkiem filmowym, komiksami) oraz styl życia. Nieco starsze osoby decydują się na takie przyozdobienie swojego ciała, ponieważ chcą wyróżnić się z tłumu i podkreślić unikalność swojego wizerunku.

Poszczególne motywy mogą symbolizować wyznawane wartości czy emocje. Odpowiednio dobrany wzór często nawiązuje do pięknych lub trudnych wspomnień z przeszłości, które ukształtowały danego człowieka. Rysunek może być hołdem złożonym komuś ważnemu (partnerowi, dzieciom, rodzicom lub innym bliskim osobom). Niektórzy traktują go również jako amulet, mający przynosić szczęście, pomagać spełniać marzenia i chronić przed zagrożeniami.

Tak naprawdę każdy człowiek może mieć inną motywację do zrobienia sobie tatuażu. Dla jednych jest to stylowa ozdoba podobna do kolczyków lub innej biżuterii i ciekawa część ich wizerunku. Dla innych zaś to prawdziwe dzieło sztuki i głęboki symbol odzwierciedlający „co im w duszy gra”.

Czym jest uzależnienie?

Według American Psychiatric Assocation (APA) jako uzależnienie traktuje się chorobę mózgu polegającą na sięganiu po konkretne substancje lub przeżycia pomimo ich negatywnego oddziaływania na organizm człowieka i znajomość konsekwencji, które przynoszą. Uzależnienia dają potężną dawkę dopaminy, uważaną za neuroprzekaźnik przyjemności.

W psychologii uzależnienia dzieli się na 2 podstawowe rodzaje:

  • chemiczne – od przyjmowania substancji, które dostarczone do organizmu wywołują określone objawy. Najczęściej chodzi tutaj o alkohol, narkotyki, dopalacze lub leki,
  • behawioralne – od emocji lub wykonywanych czynności. Osoba uzależniona wykazuje kompulsywne zachowania, które cały czas powtarza. Nie jest ona w stanie ich zaprzestać nawet wtedy, gdy ma świadomość, że są szkodliwe bądź niebezpieczne. Najwięcej ludzi uzależnia się od hazardu, zakupów, sportów ekstremalnych oraz gier komputerowych.

nowy-tatuazCzy można uznać tatuowanie za uzależnienie?

Wielu artystów twierdzi, że ich klienci chętnie powracają do studia tatuażu z pomysłami na kolejne wzory. Mogą zacząć od niewielkiego rysunku w mniej widocznym miejscu (np. na ramieniu, udzie czy plecach), by z czasem zdecydować się na bardziej wyrazisty wzór na ciele przyciągający uwagę otoczenia.

Czy takie zachowanie oznacza jednak uzależnienie od tatuowania? Absolutnie nie! Zachowanie to można byłoby zaliczyć do grupy problemów natury psychologicznej, dopiero w sytuacji, gdy dana osoba odczuwałaby bardzo silny przymus robienia kolejnych wzorów na ciele i nie mogłaby się przed tym powstrzymać. Po zaprzestaniu tatuowania musiałyby pojawić się u niej symptomy zespołu abstynencyjnego (należą do nich m.in. bóle głowy, wymioty, majaczenie, nadmierna potliwość, rozdrażnienie, uczucie ogólnego rozbicia, pogorszenie koncentracji, problemy ze snem, przyspieszone bicie serca i podwyższone ciśnienie tętnicze). Dla chorego najważniejsze staje się zachowanie kompulsywne, a rzeczy, które dotychczas były dla niego istotne, schodzą na dalszy plan. Trudno podobnych objawów doszukiwać się u osób, decydujących się na kolejne tatuaże. To po prostu chęć posiadania kolejnej „dziary” na ciele, która spełni oczekiwania samego właściciela. W końcu kto z nas nie lubi zrobić czegoś dla siebie w celu m.in. poprawy humoru czy spełnienia jednego ze swoich marzeń?

Skorzystaj z usług profesjonalnego studia tatuażu w Poznaniu!

Wbrew stereotypowemu myśleniu niektórych, robienie tatuaży jest bezpieczne i bardzo trudno się od niego uzależnić. Dla wielu to po prostu hobby, pozwalające spełnić swoje własne wizje. Jeśli więc marzy Ci się oryginalne malowidło na ciele, pamiętaj, aby wykonać go w sprawdzonym miejscu. Studio tatuażu Seven Sins Tattoo w Poznaniu zaprasza. Nasi doświadczeni i utalentowani artyści zadbają o perfekcyjne odwzorowanie wybranego przez Ciebie rysunku, a profesjonalne wyposażenie i najwyższa higiena zapewnią Ci komfort podczas zabiegu.