Stany zapalne, infekcje oraz bliznowce – to przykładowe powikłania po wykonaniu tatuażu. U niektórych osób może też pojawić się uczulenie. Każdy organizm jest inny, dlatego trudno jest przewidzieć reakcję na tę formę zdobienia ciała. Czy można uchronić się przed tego rodzaju komplikacjami? Co najczęściej powoduje alergię? Na te i inne pytania odpowiadają pracownicy profesjonalnego studia tatuażu Seven Sins Tattoo w Poznaniu.

Jak sprawdzić, czy masz alergię na tatuaż?

Wiele osób zastanawia się, czy dziary na skórze są w pełni bezpieczne. Podczas zabiegu dochodzi przecież do ingerencji w organizm i wprowadzenia pod skórę ciała obcego w postaci barwnika. Na szczęście reakcja alergiczna zdarza się stosunkowo rzadko. Najczęściej dochodzi do uczulenia na składniki znajdujące się w pigmentach. Ponieważ większość producentów nie informuje o dokładnym składzie tuszy do tatuaży, nie da się całkowicie wykluczyć nadwrażliwości. Za tego rodzaju powikłanie są odpowiedzialne głównie takie metale jak:

  • nikiel,
  • kadm,
  • miedź,
  • chrom,
  • kobalt.

Wyżej wymienione związki bardzo często występują też w biżuterii. Stąd, jeśli pojawiła się u Ciebie alergia podczas noszenia kolczyków czy bransoletek, możesz przypuszczać, że będziesz mieć też uczulenie na tusz. By mieć pewność, że podczas zabiegu zostaną wykorzystane wysokiej jakości pigmenty, warto wybrać dobre studio tatuażu. W Seven Sins Tattoo w Poznaniu nie używamy tuszy rtęciowych, które są szkodliwe dla zdrowia. Na indywidualne życzenie możesz również poprosić tatuażystę o przeprowadzenie małego testu alergicznego na skórze. Dzięki temu sprawdzisz, czy nie masz uczulenia na konkretne barwniki.

Czy można wyleczyć się z alergii na tusz?

Większość osób, u których rozwinęła się reakcja alergiczna po wykonaniu tatuażu, jest uczulona na żółty oraz czerwony pigment. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie tusze używane podczas zabiegu są takie same. Każde studio tatuaży używa innych preparatów. W niektórych przypadkach alergia jest wywoływana przez zbyt dużą ilość pigmentu. W takiej sytuacji wystarczy sięgnąć po produkt, który będzie zawierał go mniej. Alergii na tusz niestety nie da się wyleczyć. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest poszukanie zamiennika lub zdecydowanie się na ozdobę np. w czarno-białej kolorystyce.

Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na tatuaż?

Zanim zdecydujesz się na tatuaż, musisz wiedzieć, że alergie objawiają się bardzo różnie. Niektóre z nich dają o sobie znać już po kilku godzinach. Inne z kolei mogą uaktywnić się dopiero po kilku miesiącach, a nawet po roku. Stąd tak ważne jest obserwowanie ozdób na skórze. Reakcje uczuleniowe najczęściej przejawiają się zaczerwienieniem oraz swędzeniem. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także drobne pęcherzyki oraz krostki. Gdy dostaniesz alergii na tatuaż, przede wszystkim nie panikuj. Jeśli objawy nie są zbyt dokuczliwe, możesz stosować domowe sposoby. Ulgę powinny przynieść chłodne okłady, kremy przeciwświądowe oraz balsamy łagodzące zawierające w składzie wyciąg z aloesu czy witaminę E. Jeżeli symptomy nie ustąpią lub się nasilą, wówczas konieczna jest wizyta u dermatologa. Lekarz przepisze Ci odpowiedni preparat z hydrokortyzonem lub maść antybiotyczną. W walce z alergią pomocne są również środki przeciwhistaminowe w postaci tabletek do przyjmowania doustnego, które łagodzą nieprzyjemne objawy towarzyszące alergii.

Podsumowanie

By tatuaż nie zaszkodził zdrowiu, musi zostać wykonany przez profesjonalistę. Warto także poprosić artystę o wcześniejsze przeprowadzenie testu alergicznego. Jeśli chcesz mieć pewność, że ozdobisz swoje ciało w bezpieczny sposób, zachęcamy, abyś odwiedził nasze profesjonalne studio tatuażu Seven Sins Tattoo mieszczące się na poznańskiej Wildzie. Zdrowie naszych klientów jest dla nas najważniejsze, dlatego zawsze pracujemy w sterylnych warunkach, wykorzystując najwyższej jakości tusze.