Decydując się na tatuaż, najwięcej czasu spędzamy na wyborze idealnego wzoru i bezbolesnego miejsca. Znacznie mniej uwagi poświęca się na sposób tatuowania oraz stosowane narzędzia i produkty. Warto się szczególnie bliżej przyjrzeć tuszom, które tatuażysta wprowadza pod skórę. Co zawierają, czy mogą uczulać? Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy wszystko, co warto wiedzieć o tuszach do tatuowania. Zapraszamy do lektury!

 

Pigment i nośnik – co wchodzi w skład tuszu?

Sztuka trwałych rysunków na ciele znana jest od tysięcy lat. W przeszłości tatuaże wykonywano za pomocą naturalnie dostępnych składników. Tusze były przede wszystkim pochodzenia mineralnego i przygotowywano je m.in. z węgla, związków rtęci czy kadmu. To powodowało, że kolorystyka rysunków była bardzo ograniczona. Dziś tatuatorzy mają do dyspozycji głównie tusze organiczne oparte na związkach azowych oraz w mniejszej ilości, tusze syntetyczne. Pozwalają one uzyskać praktycznie dowolny odcień tatuaży o dużym nasyceniu.

Na tusz składają się dwa elementy: nośnik oraz pigment. Nośnik stanowi większą objętość końcowego produktu i ułatwia wprowadzenie go pod skórę. W płynie może znajdować się woda, gliceryna, alkohol izopropylowy lub oczar. Pigment z kolei nadaje tuszowi określony kolor. Oprócz tego tusz do tatuowania często zawiera substancje wypełniające lub wiążące czy konserwanty. Dodatkowe związki poprawiają konsystencję tuszu, ale również mogą zapobiegać rozwoju bakterii.

Czy tusze są szkodliwe i uczulają?

Wysoka jakość tuszu wpływa nie tylko na efekt kolorystyczny oraz trwałość tatuażu. Należy jednocześnie pamiętać, że jest to substancja, która wprowadzona pod skórę, pozostaje tam na wiele lat. Zatem rodzaj i jakość użytego tuszu decyduje także o bezpieczeństwie zabiegu oraz zdrowiu osoby tatuowanej.

Większość stosowanych w tatuowaniu atramentów nie wywołuje reakcji alergicznych. Jednak prawdopodobieństwo uczulenia może się pojawić w przypadku nadwrażliwości na zawarte w tuszach składniki lub występujące choroby autoimmunologiczne, np. alergia, łuszczyca, liszaj itp. Dlatego, jeśli wiesz o problemach skórnych lub uczuleniach, przed zrobieniem dziary dobrze jest skonsultować się z lekarzem, a także sprawdzić, jakie tusze stosowane są w salonie. Dobry tatuażysta z 7sinstattoo wyjaśni wszystkie wątpliwości związane z zabiegiem.

Istnieje popularne przekonanie, że kolorowe tusze mogą w długim okresie działać rakotwórczo. Nie istnieją jeszcze badania, które potwierdzałyby długofalowe skutki tatuaży na ciało człowieka. Należy pamiętać również, że nowoczesne tusze są badane pod kątem bezpieczeństwa i muszą spełniać określone normy. Od 2022 roku normy określane są przez rozporządzenie REACH.

poznan-tattoo

Tusz do tatuaży a rozporządzenie REACH

REACH jest rozporządzeniem Unii Europejskiej, które dotyczy ochrony zdrowia przed szkodliwymi czynnikami, na jakie jesteśmy narażeni głównie ze strony chemikaliów w produktach spożywczych czy kosmetycznych. Sam skrót pochodzi od angielskiej nazwy: „Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of CHemicals”. Pierwsze takie rozporządzenie zostało wydane już w 2007 roku, lecz dopiero w 2022 komisja UE zajęła się również branżą tatuatorską. Na podstawie trwających lata badań stwierdzono, że duża część substancji obecnych w tuszach do tatuowania może potencjalnie może wywoływać liczne alergie i mieć wpływ na nasze zdrowie. Chodzi tu m.in. o niebieskie (15) i zielone (7) pigmenty, które w przyszłości mają być ograniczone ilościowo.

W praktyce rozporządzenie REACH oznacza, że z półek salonów tatuaży znikną tusze z niskiej jakości składem. Do użytku dopuszczone zostaną jedynie produkty z atestem unijnym, który potwierdzi bezpieczny skład tuszu.

Umów się na konsultację z ekspertami 7sinstattoo

W sztuce tatuowania bezpieczeństwo idzie w parze z profesjonalnym efektem i zadowoleniem klientów. Zanim zdecydujesz się na trwały rysunek na ciele, masz prawo zapytać w salonie o użyty tusz oraz inne narzędzia. Odwiedź dobre studio tatuażu w Poznaniu – 7sinstattoo lub umów się na najbliższy termin. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i dobierzemy odpowiednie produkty do Twojej skóry.