Szukasz pomysłu na ciekawą ozdobę, która doda Ci przysłowiowego pazura i podkreśli Twój wizerunek? Wśród pań rosnącym zainteresowaniem cieszy się piercing wędzidełka. Samo przekłucie nie jest bardzo bolesne, ale wymaga starannej pielęgnacji, aby nie doszło do powikłań. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stosowanych tutaj kolczyków i dowiedz się, jak o nie dbać, aby przyspieszyć gojenie. Przeczytaj nasz artykuł i wykorzystaj nasze rady, które zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo.

 

Rodzaje kolczyków w wędzidełku

Chcesz zrobić sobie kolczyk w wędzidełku? Do wyboru masz:

 • smilley – biżuterię umieszcza się w wędzidełku górnej wargi. Efekt świetnie prezentuje się podczas uśmiechu (stąd nazwa),
 • frowney – piercing w wędzidełku wargi dolnej,
 • tongue web – ozdoba wpięta w wędzidełku pod językiem.

Największą popularnością cieszy się smilley, a dużo rzadziej zamawiany jest frowney, który w niektórych przypadkach może prowadzić do powikłań. Do piercingu wędzidełka możesz wykorzystać kolczyki w różnych kształtach. Najczęściej wybierane są niewielkie:

 • kółeczka,
 • banany,
 • sztangi,
 • podkówki.

Dostępne są one w wielu różnych kolorach. Często mają wymienne nakrętki różniące się kształtami.

Jak dbać o kolczyk w wędzidełku?

Smiley piercing jest subtelny, ponieważ biżuteria staje się widoczna dopiero przy szerokim uśmiechu. Piękny efekt wymaga jednak odpowiednio zaplanowanej rekonwalescencji. Rana po przekłuciu zwykle goi się tutaj od około 2 do nawet 8 tygodni. Staraj się nie obgryzać paznokci, zrezygnuj z pocałunków i uważaj, aby niechcący nie podrażnić miejsca z wkłutym kolczykiem. Bardzo ważne jest, by nie dotykać biżuterii i nie bawić się nią, ponieważ czas gojenia może się wtedy wydłużyć.

Przygotuj się również na czasową zmianę jadłospisu. Świeży kolczyk w wędzidełku nieco utrudnia mówienie oraz jedzenie. Przez co najmniej kilka dni najlepiej jest przejść na dietę płynną. Unikaj gorących potraw, dużej ilości soli oraz ostrych przypraw. Zrezygnuj z picia alkoholu, palenia tytoniu oraz żucia gumy.

Najlepiej, gdy po wizycie w studiu piercera, wymienisz na nową szczoteczkę do zębów. Myj je bardzo dokładnie po każdym posiłku i korzystaj z możliwie jak najłagodniejszej pasty. Jamę ustną przepłukuj wystudzonym naparem z szałwii, która nie tylko nie podrażni rany, ale i może działać łagodząco na opuchliznę. Okolice kolczyka czyść miękką szczoteczką, aby przypadkiem nie pozostawić na nich resztek jedzenia.

Jak wygląda proces gojenia wędzidełka?

Gojenie kolczyka w wędzidełku jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji i reakcji organizmu oraz zachowania zasad higieny. W pierwszym tygodniu najczęściej pojawia się opuchlizna. Pomocne będą wtedy okłady z kostek lodu lub chłodne płukanki (z rumianku bądź szałwii). Pamiętaj, że jama ustna niemal cały czas jest w ruchu, dlatego piercing w tym miejscu może wymagać dłuższej i staranniejszej rekonwalescencji. Należy zadbać o kilkukrotne przepłukiwanie ust płynem antyseptycznym, który wesprze w walce z rozwojem bakterii. Ból i opuchlizna powinny minąć po kilku dniach.

wedzidelkoJakie są możliwe powikłania po zrobieniu kolczyka w wędzidełku?

Podoba Ci się smilley lub frowney? Piercing wędzidełka pozwala uzyskać naprawdę oszałamiający efekt, ale jest to ozdoba, która może prowadzić do pewnych nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej i uzębienia.

Do najczęstszych powikłań należą

 • osuwanie się dziąseł – kolczyk może je podrażniać, czego efektem jest ich powolne cofanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Procesu tego nie da się cofnąć, a efektem jest ból, rozwój próchnicy i chorób przyzębia,
 • niszczenie szkliwa – stanowi ono barierę chroniącą zęby przed przenikaniem bakterii z zewnątrz oraz uszkodzeniami mechanicznymi,
 • zapalenie jamy ustnej,
 • zapalenie wsierdzia,
 • trwałe uszkodzenia dziąseł,
 • migracja – odrzucenie biżuterii przez organizm.

Przed zrobieniem kolczyka w wędzidełku zawsze warto umówić się na wizytę u stomatologa, który wykona dokładny przegląd, oceni stan przyzębia i wyleczy ewentualne choroby jamy ustnej. Wtedy ryzyko powikłań będzie o wiele niższe.

Zrób kolczyk w wędzidełku w 7 Sins Tattoo!

Chcesz zrobić sobie kolczyk w wędzidełku? Salon 7 Sins Tattoo zaprasza. Wykonujemy bezpieczny piercing z zachowaniem najwyższych standardów. Nasz ekspert dokładnie oceni ewentualne przeciwwskazania i pomoże Ci podjąć trafną decyzję. Przekłucie wykonamy w sterylnych warunkach, zadbamy o Twój komfort i objaśnimy Ci zasady prawidłowej pielęgnacji świeżej rany. Odwiedź nas i wspólnie z nami spełnij swoje marzenia o wyjątkowej biżuterii.